Kína követeli, hogy az Egyesült Államok adja át a lelőtt léggömböt
Az amerikai haderő szombaton megsemmisítette az Egyesült Államok légterében a hét közepén felfedezett kínai léggömböt, amely az amerikai álláspont szerint hírszerző légieszköz, míg a kínai kormány eltévedt meteorológiai eszközről beszél. A kínai kormány követeli, hogy az Egyesült Államok adja át a roncsokat.
A kínai kormány követeli, hogy az Egyesült Államok adja át Pekingnek az amerikai légtérbe tévedt és ott lelőtt kínai meteorológiai léggömb roncsait – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján Mao Ning pekingi külügyi szóvivő.
„Ez a léggömb nem az Egyesült Államok, hanem a Kínai Népköztársaság tulajdona. A kínai kormány továbbra is határozottan védelmezni fogja törvényes jogait és érdekeit” – jelentette ki a szóvivő. Mao Ning ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy a léggömb kizárólag polgári célokat szolgált, és nem jelentett fenyegetést az amerikai nemzetbiztonságra.
A léggömböt, amelyet Washington hírszerző légi eszköznek minősített, amerikai közlés szerint február 4-én lőtték le Dél-Karolina állam fölött.
Hszie Feng kínai külügyminiszter-helyettes a hét végén azt mondta, a légi jármű „teljesen véletlenül” jutott be az Egyesült Államok légterébe, és kiemelte, hogy „civil eszközről” volt szó. Emellett azt vetette Washington szemére, hogy akkor lőtték le a léggömböt, amikor az már elhagyta volna a légteret. A pekingi illetékes szerint „az Egyesült Államok ezzel súlyos csapást mért a felek közötti kapcsolatok stabilizálására és fejlesztésére irányuló erőfeszítésekre, amelyekről Hszi Csin-ping kínai elnök és amerikai kollégája, Joe Biden novemberi találkozóját követően döntöttek”.
Az ügy miatt elhalasztotta pekingi látogatását Antony Blinken amerikai külügyminiszter.
(Kiemelt képünk: A Chase Doak által 2023. február 1-jén készített és február 2-án kiadott kézi fotó egy feltételezett kínai kémlelő ballont mutat a montanai Billings fölött az égen. A Pentagon február 2-án közölte, hogy nyomon követ egy magasan az Egyesült Államok felett repülő kínai kémballont, ami újjáélesztette a két ország közötti feszültséget, néhány nappal az amerikai vezető diplomata ritka pekingi látogatása előtt. Chase DOAK / AFP)