Kiadható-e a Mein Kampf ?
A kérdésről ismét fellángolt a vita – ezúttal német tudományos körökben. A Müncheni Egyetem Jelenkori Történeti Intézete megkezdte Adolf Hitler híres-hirhedt „alapműve” kritikai kiadásának előkészítését. Horst Möller professzor, az intézet ismert vezetője úgy véli, a feladat időszerűbb, mint valaha.
2015-ben, Hitler halála után 70 évvel ugyanis lejárnak a műhöz fűződő szerzői jogok – ekkortól elvileg bárki megjelentetheti az uszító irományt. Akár, hogy pénzt csináljon vele – akár azért, mert valamely szélsőjobboldali szervezet tagjaként rokonszenvez annak tartalmával.
A helyzet bonyolult és némileg bizarr. A Mein Kampf 1945 előtti kiadásaihoz az antikváriumokban persze bárki hozzájuthat – s ott van a kötet természetesen a tudományos intézmények könyvtáraiban. Akit nagyon érdekel, de sajnálja rá a pénzt: percek alatt letöltheti az Internetről: Hitler könyve amerikai szervereken a német mellett más nyelveken is hozzáférhető. Ugyanakkor a szerzői jogok tulajdonosa a német szövetségi tartomány amely szerző esetében illetékes: Bajorország. A háború óta a keresztény-szocialista CSU által vezetett tartomány tekintettel a kötet tartalmára, nemkülönben a Holocaust áldozatainak és hozzátartozóinak érzelmeire, senkinek nem engedélyezte a könyv kiadását. Azaz a tengernyi kalózkiadás – köztük Magyarországon, a rendszerváltás után ismételten – illegális, jogsértő és súlyos anyagi következményekkel járhat. Perre azonban még nem került sor, bár a Mein Kampf helyenként igencsak kapós: 2005-ös törökországi kiadása heteken át a top-10 között volt. Jól lehetett vele t.i. heccelni a kurdok ellen.
Möller professzor adatai szerint a könyv, amelyet Hitler 1924-es fogsága idején írt és először 1925-26-ban jelent meg, azóta csaknem ezer kiadásban látott napvilágot s 12.5 millió példányt adtak el, vagy ajándékoztak el belőle. A kiadások szövegében vagy 2.600 változást regisztráltak a kutatók - tudományos szempontból egy további érv egy alapos, jegyzetekkel ellátott kritikai kiadás mellett.
A fő ok természetesen az, hogy feltárva Hitler irományának hátterét, forrásait, ellentmondásait, hamisításait eloszlassák a mítoszt, ami ezt a hecc-iratot sokak szemében máig körülveszi. A müncheni kutatók azt remélik,. hogy a kritikai kiadás, amellyel néhány éven belül, tehát mindenképpen 2015 előtt kívánnak a nyilvánosság elélépni, kifogja majd a szelet mind a nyerészkedni kívánók, mind az uszítók vitorlájából.
Annál is inkább, mivel Németország Büntető Törvénykönyve eleve tiltja a könyv nem-tudományos célú kiadását.
A Btk. 86. §.-a szerint „Törvénysértést követ el, aki az Alkotmánybíróság által alkotmányellenesnek minősített és betiltott párt, szervezet. illetve olyan párt vagy szervezet propaganda-iratait terjeszti, amelyről vitathatatlanul megállapították, hogy az előbb jelzettek utódszervezete.” A törvény büntetni rendeli külföldi kormány, egyesülés, intézmény tevékenységét, ha a fent említett német pártokat, szervezeteket támogatják. Ugyancsak büntetendő, aki „a nemzeti-szocialista eszméket szolgáló iratokat terjeszt, bel- vagy külföldi terjesztésre előkészít, adatbankokban rendelkezésre bocsát.” A fenti cselekmények 3 évig terjedő börtönnel, vagy pénzbüntetéssel sújthatók. A német törvények szerint a jelzett propaganda-iratnak minősül „minden olyan iromány, amely tartalma a szabad, demokratikus rend és a népek kölcsönös megértése ellen irányul.”