Kétmillió embert már beoltottak Törökországban

Ez azonban még mindig csak a lakosság 2,4 százaléka.

2021. február 1., 10:02

Szerző:

Törökországban hétfőn meghaladta a kétmilliót azoknak a száma, akiknek a koronavírus elleni tömeges oltás keretében már beadták a vakcinát - derült ki a török egészségügyi minisztérium internetes oldalán található számlálóból.

A kis-ázsiai országban január 14-én kezdődött meg a lakosság tömeges beoltása a kínai CoronaVac vakcina vészhelyzeti alkalmazásával. A beoltottak száma az egymilliót január 20-án, a másfél milliót pedig január 27-én lépte át. Az ország lakossága nagyjából 83 millió, így a jelenlegi kétmillió beoltott a népesség körülbelül 2,4 százalékát teszi ki.

Első körben az egészségügyi alkalmazottaknak, az idősotthonokban élőknek és dolgozóknak, valamint a 65 év felettieknek adják be az oltóanyagot. A török vezetés 50 millió adagot rendelt a Sinovac Biotech kínai gyógyszergyártó gyengített vírusokon alapuló védőoltásából. Eddig 13 millió adag érkezett meg az országba, az első hárommillió dózis december végén, a második 10 millió két részletben pedig a múlt héten.

Bár a bevizsgálások körülbelül két hetet vesznek igénybe, az újabb szállítmányok lehetővé teszik, hogy Törökország megszakítás nélkül folytassa oltási programját. A kínai CoronaVac védőoltást két részletben, 28 nap eltéréssel kell a szervezetbe juttatni.

Ankara a CoronaVac alkalmazásán felül az amerikai-német Pfizer-BioNTech céggel is megegyezett 4,5 millió adag oltóanyag beszerzéséről, továbbá az oroszországi oltóanyagok fejlesztését finanszírozó Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI) a közelmúltban azt közölte, hogy a Szputnyik V vakcinát Törökországban is gyártani fogják, és a technológiaátadás már megkezdődött.

A török egészségügyi minisztérium vasárnap esti adatai szerint az elmúlt napban újabb 6562 koronavírus-fertőzöttet regisztráltak az országban, a halálos áldozatok száma 128 volt. Az újonnan fertőzöttek napi száma december elején még 30 ezer felett járt, a haláleseteké pedig december 23-án érte el csúcsát, amikor 259-en vesztették életüket a fertőzés szövődményeiben.

(MTI)

 

 

Tavaly a második világháború óta a legjelentősebb mértékben emelkedett az antiszemita incidensek száma világszerte, különösen az iszlamista Hamász október 7-i terrortámadása, és az azt követő gázai háború óta - szögezte le vasárnap kiadott éves közös jelentésében a Tel-Avivi Egyetemen székelő Kortárs Európai Zsidóság Intézete és az amerikai Rágalmazás-ellenes Liga (Anti-Defamation League).