Japán után Bulgária is leépíti az atomprogramot

Újabb japán atomreaktort állítottak le hétfőn, így a szigetország 54 ilyen létesítménye közül már csak egy működik. Bulgária pedig hivatalosan is letett a belenei atomerőmű megépítéséről.

2012. március 28., 14:21

Ezúttal a világ legnagyobb atomerőművének, a Kasivazaki-Karivának az utolsó működő reaktorát, a 6-os számút állította le a Tepco áramszolgáltató vállalat. Az erőmű három reaktora azóta nem üzemel, hogy 2007 júliusában 6,8-es földrengés érte a Tokiótól északkeletre lévő körzetet, és kisebb tüzek keletkeztek, négyet pedig karbantartás céljából állítottak le - írta az MTI.

A Tepco üzemeltette a Fukusima-1 (Daiicsi) atomerőművet is, amely súlyosan megrongálódott az egy évvel ezelőtti földrengésben és szökőárban, súlyos sugárszennyeződést okozva. A nukleáris baleset óta biztonsági megfontolásokból, karbantartásra sorra állították le a japán atomreaktorokat, és egyet sem indítottak újra.

"Valószínű, hogy pillanatnyilag képesek vagyunk stabil áramszolgáltatásra, de kérni szeretnénk a fogyasztókat, hogy továbbra is takarékoskodjanak az energiával" - írta vasárnap kiadott közleményében Nisizava Tosio Tepco-elnök.

A még működő utolsó japán atomreaktor, a Hokkaido Electric cég Tomari-3 várhatóan május 5-én áll le karbantartásra. Elképzelhetőnek tartják, hogy emiatt áramellátási gondok lesznek a szigetországban nyáron, amikor megnő a lakosság energiafogyasztása.

Szato Junicsi, a japán Greenpeace igazgatója szerint az ország "túlélheti", hogy nem rohan újraindítani atomlétesítményeit. "Japán most gyakorlatilag atommentes, és ennek a hatása a mindennapi életre láthatatlan - mondta. - Az igények megfelelő kezelésével, energiahatékonysági intézkedésekkel és az energiatermelés egyéb meglévő, több mint elegendő eszközeinek felhasználásával nem kell hiányoktól tartani nyáron, és abszolút semmi szükség az atomerőművek sietős újraindítására."

Bulgária is letett róla

a Greenpeace közölte: Bulgária 15 halasztás után hivatalosan is letett a belenei atomerőmű megépítéséről! A civilek szerint ez a Közép-Kelet Európai Greenpeace és minden zöld hatalmas sikere. Azzal kommentálták a hírt: nem fogja kiszorítani az energiapiacról a megújulókat az atom, nem kell majd a drága atomos áramot fizetniük a bolgároknak és talán a magyar döntéshozóknak is megjön az eszük.

Csehországban 2025 első négy hónapjában 450 hepatitis A megbetegedést és hat halálesetet regisztráltak, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest. A járvány terjedése aggodalomra ad okot, különösen a hajléktalanok és kábítószer-használók körében.