Japán és Németország közösen vetnének gátat a kínai törekvéseknek

Nem tetszik nekik a milliárdos ország fegyverkezése.

2021. április 13., 19:12

Szerző:

Japán és Németország külügyi és védelmi tárcavezetői kedden megállapodtak a két ország biztonsági együttműködésének kiépítéséről a kínai fegyverkezés és a pekingi vezetés tengeri törekvéseinek ellensúlyozására a távol-keleti térségben – közölte a japán külügyminisztérium.

Az idén ez volt az első alkalom, hogy a két ország az úgynevezett 2+2 formátumban tartott megbeszéléseket, igaz, ez esetben online. Közleményében a japán tárca felidézte, hogy idén tartják a kölcsönös barátsági és kereskedelmi szerződés megkötésének 160. évfordulóját.

A tájékoztatás szerint Heiko Maas német külügyminiszter és Annegret Kramp-Karrenbauer német védelmi tárcavezető japán hivatali partnereivel, Motegi Tosimicuval, illetve Kisi Nobuoval vitatta meg a Kelet-kínai- és a Dél-kínai-tengeren kialakult helyzetet, ahol a pekingi vezetés területi követeléseket próbál érvényesíteni.

A kínai parti őrség járőrhajói gyakran közelítenek a Peking által magáénak tulajdonított, ám japán fennhatóság alatt álló Tiaojü (japánul Szenkaku) szigetekhez, ami folytonos súrlódást okoz a két távol-keleti ország viszonyában.

Japán üdvözölte Németország növekvő elkötelezettségét az indiai- és csendes-óceáni térség iránt, valamint a berlini kormány azon tervét is, hogy az év végén egy fregattot küld a térségbe.

A két ország egyben komoly aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Kína megsérti az emberi jogokat Hongkonban és a zömében muszlim ujgurok lakta északnyugat-kínai Hszincsiang tartományban.

A miniszterek megvitatták Észak-Korea ügyét is, annak kapcsán, hogy az atomfegyverek kifejlesztésére törekvő phenjani rezsim március végén ismét ballisztikus rakétákat tesztelt.

(Kiemelt kép: Heiko Maas német külügyminiszter. Fotó: EPA/POOL I Yves Herman)