Izrael is kilépett az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából

Az Egyesült Államok után Izrael is komoly lépésre szánta el magát.

2025. február 7., 14:05

Szerző:

Izrael külügyminisztere, Gideon Szaár február 6-án jelentette be, hogy országa kilép az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából (UNHRC) – számolt be róla többek között a Telex.

A politikus komoly kritikával illette a szervezetet, amely egyúttal választ ad arra is, hogy Izrael miért döntött a kilépés mellett. Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának elnöke, Jorg Lauber egy hivatalos levelet is kapott Gideon Szaártól, amelyben az izraeli külügyminiszter így fogalmaz:

„Az Emberi Jogi Tanácsban 2006-os megalakulása óta folyamatosan fennálló, Izraellel szembeni folyamatos és szűnni nem akaró intézményi elfogultság miatt született meg a döntés.”

A külügyminiszter megemlítette, hogy országát számos sérelem érte a tanácsban, mert véleményük szerint az ENSZ Jogi Tanácsa tagadja Izrael létjogosultságát, és mint fogalmaznak, sok esetben antiszemita megnyilvánulásoktól sem mentes retorikát alkalmaz, valamint bátorítja a terrorizmust.

Izrael követi az Egyesült Államok példáját

Gideon Szaár azt is nehezményezte, hogy Izrael álláspontja szerint az ENSZ Jogi Tanácsa olyan államokat támogat, amelyeket rendszeresen követnek el súlyos jogsértéseket, eközben azonban Izrael kapja a legtöbb ellenőrzést és az elmarasztaló ítéleteket is. Mindez megalapozta, hogy az ország a szervezetből való távozásról döntsön.

A lépés összhangban áll Donald Trump bejelentésével: az Egyesült Államok elnöke a napokban közölte, hogy országát kilépteti az ENSZ ezen szervezetéből annak antiszemita működése miatt. Erre azután került sor, hogy Donald Trump és Izrael miniszerelnöke, Benjamin Netanjahu a Fehér Házban személyesen is egyeztettek. Donald Trump más országok vezetői közül elsőként az izraeli miniszterelnökkel szervezett találkozót.

Az ENSZ Jogi Tanácsából való kilépés súlyát növeli, hogy ahogyan arról a 168.hu is beszámolt róla, nemrégiben Donald Trump úgy döntött, az ENSZ egészségügyi szervezetéből is kilép: a WHO működésével egyáltalán nincs megelégedve, így a pénzügyi hozzájárulást megvonja a szervezettől. Kérdéses, mindezt hogyan tudja majd pótolni a WHO, hiszen a működéséhez szükséges költségek 18 százalékát jelenleg is az Egyesült Államok támogatásából fedezik.

(Fotó: Lenin Nolly / NurPhoto / NurPhoto via AFP)