Igen jelentős az EU-adta támogatás
Az Európai Unió új tagállamai (köztük Magyarország) átlagos gazdasági teljesítménye az uniós csatlakozás előtt, 1993-ban az EU-átlag 41 százalékát tette ki – 2012-ben már a 61 százalékát. Ezt állapítja a kölni, független Institut der deutschen Wirtschaft felmérése.
A tanulmány szerint a fellendült kereskedelem, a gazdasági együttműködés, nemkülönben az uniós támogatások következtében az új tagállamok felzárkózása fokozatosan – ha nem is nagy ütemben – halad. Ugyanakkor alaptalannak bizonyultak és bizonyulnak a félelmek, hogy az új tagállamokból óriási tömegekben áramlanak majd nyugatra az emberek – részben dolgozni, részben azért, hogy igénybe vegyék az ott elérhető szociális juttatásokat. Németország például kifejezetten háttérbe szorult, mint célország: ott a munkavállalóknak csak egy százaléka érkezett a közép-kelet-európai országokból. Ez az arány Írországban 6.5, Nagybritanniában 2.4 százalék. Ennek oka, hogy e két ország már az új tagok 2004-es felvételét követően megnyitotta munkaerőpiacát, míg mások csak hét éves türelmi időt követően.
Ausztriában egyébként a munkavállalók 1.8 százaléka érkezett az új tagállamokból, míg Franciaországban arányuk mindössze 0.1 százalék. Az unió 15 régi tagjának munkavállalói között összesen 0.9 százalékot tesznek ki az új tagországokból származók.