Gazdasági szankciók egész hada sújthatja Belaruszt a gépeltérítés után
Egy csütörtöki EU-s tanácskozáson több tagállam vezetője is úgy vélte, csakis szigorú gazdasági szankciókkal lehet fellépni Lukasenka elnök ellen.
A vasárnapi minszki repülőgépleszállítás után elfogadott európai uniós szankciók komoly hatást gyakorolhatnak Fehéroroszország gazdaságára, ugyanis amellett, hogy repülőgépeiket kitiltották Európából, az ország olaj- és hamuzsír-exportja is veszélybe került, derül az MTI beszámolójából. A fehérorosz hatóságok vasárnap pokolgépes fenyegetésre hivatkozva leszállásra kényszerítették a Ryanair légitársaság Athénból Vilniusba tartó járatát, ami komoly felháborodást váltott ki az unió döntéshozói között.
Lukasenka fellépése után az Európai Unió szankciók életbe léptetéséről döntött, amelynek köszönhetően nem repülnek EU-s gépek Fehéroroszországba, és nem is érkezhetnek Európába repülőgépek. Emellett egyes belorusz állami vezetők bankszámláit és érdekeltségeit is befagyasztották, most pedig úgy néz ki, az ország egyik legnagyobb exportcikke, a hamuzsír, és az ország olajának exportja is veszélybe került a szankciók hatására.
Egy csütörtöki EU-s tanácskozáson ugyanis számos tagállam vezetője úgy vélte, csakis gazdasági szankciókkal lehet valódi eredményt elérni Lukasenkával szemben. Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter úgy nyilatkozott: „ha ezen a területen sikerül valamit tennie az uniónak, akkor még nagyobb nyomás alá helyezhetnénk Aljakszandr Lukasenka elnök rezsimjét”. Heiko Maas német külügyminiszter szerint az EU most arra összpontosít, hogy célzott gazdasági és pénzügyi szankciókat vezessen be a fehérorosz vezetés ellen, míg litván kollégája, Gabrielius Landsbergis arra hívta fel a figyelmet, hogy az ország olajexportját kellene az EU-nak korlátozó intézkedésekkel sújtania.
Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője azt nyomatékosította, hogy a Ryanair vilniusi járatának minszki eltérítése, továbbá Raman Prataszevics fehérorosz ellenzéki aktivistának és barátnőjének fogva tartása elfogadhatatlan az unió számára. Hozzátette, hogy csütörtökön célzott ágazati és gazdasági szankciók kiszabásáról egyeztet az uniós tagállamok külügyminisztereivel. Az újabb szankciók bevezetéséről várhatóan június 21-én állapodnak meg a miniszterek.
Belarusz egyik legnagyobb utasszállítócége, a Belavia szintén csütörtökön jelentette be a honlapján: arra kényszerült, hogy törölje a kalinyingrádi és további tizenegy európai célállomásra közlekedő járatát. A tájékoztatás szerint a lépés hatálya csütörtöktől október 30-ig tart. A rendelkezést a Fehéroroszország ellen elrendelt, az európai légtér használatának tilalmára vonatkozó uniós döntés miatt hozták meg. A légitársaság mostani bejelentése a következő célállomásokra közlekedő járatokat érinti: Amszterdam, Barcelona, Berlin, Bécs, Brüsszel, Frankfurt, Hannover, Kalinyingrád, Milánó, München, Róma és Varsó. A csütörtöki törlést megelőzően már más járatokat is törölt a Belavia.
(Kiemelt kép: AFP | Maxim Guchek)