Francia kislexikon
Franciaország fővárosa (franciául Paris) az ország északi részén található, a Szajna két partján terül el, az Île-de-France régió (vagy Région Parisienne) szívében. A több mint kétezer éves település, az egykori Lutetia jelmondata: Fluctuat nec mergitur (Hánykolódik, de el nem süllyed).
Párizs Európa egyik legnépesebb nagyvárosa, a legutóbbi népszámlás idején (2006-ban) 2 181 300 lakosa volt. A párizsi agglomeráció - „aire urbaine” (fővárosi terület) - népességének lélekszáma ugyanekkor meghaladta a 12 milliót.
Az egykori városfalak közötti (intra muros) Párizs területe 105,4 km², jóval kisebb, mint bármely más európai metropoliszé (vö: Budapest: 524 km2). Népsűrűség tekintetében viszont a nyugati típusú városok között a New York-i Manhattan után a második: 24 948 fő/km²
.
A Szajna délkeletről délnyugatra, körívben kanyarodva, két karakteresen különböző részre osztja a várost: a folyó jobbpartja (Rive Droite) kétszer akkora területű, mint a balparti (Rive Gauche) városrész.
A balparton találhatók a minisztériumok, a híres egyetemi központ, a Sorbonne és a Quartier Latin diáknegyed, a Luxembourg-kert, az Eiffel-torony, a Panthéon, stb; a jobbparton bankok, nagyáruházak, kereskedelmi és divatközpontok, a Louvre, a Diadalív, a Champs-Élysées sugárút, az Opéra Garnier, a Montmartre dombja, tetején a Sacré-Coeur bazilika.
A legelegánsabb, legdrágább és legdivatosabb negyedek a város nyugati felén helyezkednek el.
A párizsiak túlnyomó többsége a külvárosokban, az agglomerációban lakik, ahová 14+2 metróvonal ( 214 km-es hálózat, 297 metrómegálló!) és a RER helyiérdekű vasút szállítja az utazóközönséget.
Párizsnak 20 kerülete van, melyek a Szajna jobb partján fekvő Louvre-Tuileries körzetétől indulva, egy jobbról balra csavarodó csigavonal mentén sorakoznak egymás mellett. Az 1. kerület a város közepén, a 20. kerület Párizs keleti szélén helyezkedik el.
Közigazgatásilag Párizs önálló megye és városi önkormányzat egyben. A párizsi lakosok a húsz kerület önkormányzati testületét választják meg, amely kijelöli a kerületi polgármester személyét.
Minden egyes kerületben bizonyos számú képviselőt választanak a Városi Önkormányzati testületbe is, amely megválasztja a főváros polgármesterét. Az Hotel de Ville (párizsi főpolgármesteri hivatal) hatáskörébe tartozik a főváros és a megye irányítása is.
2001 óta Bertrand Delanoë (kiejtése:Dölanoé) Párizs polgármestere. A Szocialista Párt politikusa jelenleg második hatéves mandátumát tölti.
A francia főváros ma a világ egyik vezető gazdasági és kulturális központja, befolyása a politikára, az oktatásra, a szórakoztatóiparra, a sajtóra, a divatra, a tudományra és a művészetekre a világ négy legjelentősebb városa közé emelte.
A Région Parisienne Franciaország legfejlettebb területe, gazdaságának központja. 2006-ban 500,8 millió euróval a francia bruttó hazai termék egynegyedét adta. A világ 500 legjelentősebb vállalatából 38 székel Párizs számos üzleti negyedének egyikében. Jelentős nemzetközi szervezetek, mint az UNESCO, az OECD, az ESA (Európai Űrügynökség) központja is Párizsban található.
A világban Párizs a legnépszerűbb úticél a turisták körében, évente több mint 30 millió látogató keresi fel.