Hatalmas botrány lesz az EU új menekültügyi reformjából, a Fidesz máris tiltakozik
Orbán Viktor többször hangsúlyozta, hogy megvédjük a határainkat és megőrizzük Magyarországot magyar országnak. Ennek most véget vehet az EU új menekültügyi reformja.
Az EU migrációs és menekültügyi politikájának széles körű reformját hagyta jóvá az Európai Parlament szűk többséggel. Az új jogszabály alapvetően változtatja meg az EU-nak erre a területre vonatkozó joganyagát – írja az Euronews. A Fidesz máris tiltakozik. Orbán Viktor többször is hangsúlyozta, hogy az illegális migráció veszélyes kísérlet.
A reformot bizonytalanság előzte meg a jobb- és baloldali ellenvélemények növekvő ereje miatt, amely azonban nem tudta kisiklatni a nagy jelentőségű szavazást. Az ülést rövid időre félbeszakították a tüntetők, akik tiltakoztak a lépés ellen. Az úgynevezett Új Migrációs és Menekültügyi Paktum, amely öt különálló, de egymásba fonódó jogszabályból áll, a tagállamoktól vár végső jóváhagyásra, ami a hónap végén várható.
Az Új Paktum kollektív és kiszámítható szabályokat irányoz elő a menedékkérők befogadásának és áthelyezésének kezelésére, amely politikailag robbanásveszélyes kérdés, és a 2015–2016-os migrációs válság óta visszatérő feszültségforrás, meghiúsítva az európai szintű közös megegyezésre irányuló folyamatos kísérleteket – írja a lap.
Az EU menekültügyi reformjának újdonsága a „kötelező szolidaritás”, mely gyakorlatilag a menekültek kötelező befogadását jelenti
A „kötelező szolidaritás”rendszere biztosítja, hogy minden ország méretétől és elhelyezkedésétől függetlenül hozzájáruljon a Dél-Európára nehezedő nyomás enyhítéséhez. Az először 2020 szeptemberében bemutatott reform célja, hogy a migráció kezelésének minden aspektusát összefogja, beleértve a menedékkérők azonosítását, a felgyorsított határeljárásokat és a menekültek letelepítését.
Az EU-hoz tavaly 1,14 millió nemzetközi védelem iránti kérelem érkezett, ami hétéves csúcs, és 380 ezer szabálytalan határátlépést regisztráltak, ezek fele a közép-mediterrán útvonalon. Lényeges, hogy a reform nem változtat a régóta fennálló „dublini elven", amely szerint a menedékkérelemért először az első érkezési országot terheli a felelősség.
A Fidesz elutasítja az EU migrációs reformját
A Fidesz elutasítja az Európai Parlament (EP) által tárgyalt migrációs paktumot – jelentette ki a Hidvéghi Balázs, a Fidesz európai parlamenti képviselője az EP szerdai brüsszeli ülésén. Az EP napirendjén szerepel az európai migrációs paktumról szóló javaslat. A politikus a Facebookon ennek apropóján tette közzé az ülésén elhangzott felszólalását. Hidvéghi Balázs úgy vélekedett: ez a vita valójában soha nem a menekültek megsegítéséről szólt, hiszen mindenki segíteni akar a bajbajutottakon. Ez a vita lényegében arról szól, hogy képesek vagyunk-e megőrizni európai identitásunkat és meg tudjuk-e védeni az európai életmódot, normákat, hagyományokat és kultúrát – mondta. Közlése szerint a tömeges migráció támogatása mindezt veszélyezteti.
A tömeges migráció valójában a társadalom átalakítását célzó projekt, amelyet az európai emberekre erőltetnek, a legtöbb esetben anélkül, hogy a véleményüket és a beleegyezésüket kérnék – mondta. Az illegális tömeges migráció a társadalom széteséséhez vezet, lerombolja az európai normákat és tönkreteszi a közbiztonságot – tette hozzá a politikus. Felhívta a figyelmet, hogy ennek a katasztrófának az első jelei már számos nyugat-európai városban láthatóak. Példaként említette, hogy Franciaországban a francia élet részévé váltak a brutális, borzalmas gyilkosságok. A Migráció következtében romlik a közbiztonság, az állam fokozatosan elveszíti az ellenőrzést, miközben a közhatalom egyre inkább kicsúszik a kezéből – sorolta.
„Magyarországon továbbra sem adjuk fel az életmódunk, biztonságunk és kultúránk védelmét. A magyar embereket többször megkérdezték erről, és minden esetben elutasították a tömeges, illegális migrációt. Pontosan ezért határozottan elutasítjuk ezt a paktumot”– jelentette ki Hidvéghi Balázs. A videóhoz csatolt szövegben a képviselő úgy fogalmaz: „a migráció tönkreteszi Európát! Veszélyezteti a kultúránkat, a hagyományainkat és sok esetben már az életünket is. Nyugat-Európa nagyvárosaiban ugyanis már olyan mértékben leromlott a közbiztonság, hogy azt akár csak 20 éve még el sem tudtuk volna képzelni. Mi, magyarok, ebből biztosan nem kérünk. Ezért nemet mondunk a brüsszeli migrációs paktumra!”
Az EU Új Paktumában szereplő öt törvény, amelyet szerdán hagytak jóvá a képviselők:
Az átvilágítási rendelet beutazás előtti eljárást irányoz elő a menedékkérő profiljának gyors vizsgálatára, és olyan alapvető információk gyűjtésére, mint az állampolgárság, életkor, ujjlenyomatok és arckép. Egészségügyi és biztonsági ellenőrzésekre is sor kerül.
A módosított Eurodac-rendelet frissíti az Eurodac nevű nagyméretű adatbázist, amely a szűrési folyamat során gyűjtött biometrikus bizonyítékokat tárolja. Az adatbázis a kérelmek számlálásáról áttér a kérelmezők számlálására, és megakadályozza, hogy ugyanaz a személy több keresetet nyújtson be. Az ujjlenyomatok gyűjtésének alsó korhatára 14-ről 6 évre csökken.
A módosított menekültügyi eljárási rendelet (APR) két lehetséges lépést ír elő az igénylők számára: a hagyományos menekültügyi eljárást, amely hosszadalmas, és egy gyorsított határeljárást, amely maximum 12 hétig tart. A határeljárás azokra a migránsokra vonatkozik majd, akik nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek, félrevezető információkat szolgáltatnak, vagy olyan országokból érkeznek, ahol alacsony az elismerési arány, mint például Marokkó, Pakisztán és India. Ezeket a migránsokat nem engedik be az ország területére, ehelyett a határon lévő létesítményekben tartják őket, ami a „belépés megtiltásának jogi fikcióját” hozza létre.
A menekültügyi és migrációkezelési rendelet (AMMR) létrehozza a „kötelező szolidaritás” rendszerét, amely három lehetőséget kínál a tagállamoknak a migrációs áramlások kezelésére: bizonyos számú menedékkérő áthelyezése, 20 000 euró kifizetése minden olyan kérelmező után, akit nem hajlandó áthelyezni, vagy finanszírozni a frontországok határvédelmét. Brüsszel évi 30 000 áttelepítést tűz ki célul, de ragaszkodik ahhoz, hogy a rendszer egyetlen országot sem kényszerítsen arra, hogy menekülteket fogadjon be, amíg azok a másik két lehetőség valamelyikén keresztül hozzájárulnak a közös terhekhez.
A Válságrendelet kivételes szabályokat ír elő, amelyek akkor lépnek életbe, ha a blokk menekültügyi rendszerét a menekültek hirtelen és tömeges érkezése fenyegeti, mint a 2015-2016-os válság idején, vagy egy vis maior helyzet, például a COVID-19 világjárvány. Ilyen körülmények között a nemzeti hatóságok szigorúbb intézkedéseket alkalmazhatnak, beleértve a hosszabb nyilvántartásba vételi és őrizetbe vételi időszakokat is, a Bizottság pedig felhatalmazást kap arra, hogy további „szolidaritási” intézkedéseket kérjen.
(Kiemelt képünk forrása: Roberta Metsola @EP_President Twitter oldala)