ENSZ: elfogadhatatlanok Szíria humanitárius segélyek szállítására vonatkozó feltételei
Elfogadhatatlanok azok a feltételek, amelyeket Szíria a humanitárius segélyek szállításának engedélyezésére fogalmazott meg – közölte az ENSZ Humanitárius Ügyeket Koordináló Irodája (OCHA) szombaton.
Az OCHA az ENSZ Biztonsági Tanácsához (BT) címzett jegyzéke szerint a Szíria által megfogalmazott „két elfogadhatatlan feltétel” egyike, hogy az ENSZ-nek tartózkodnia kell attól, hogy kapcsolatba lépjen terroristának minősített entitásokkal. Az OCHA hangsúlyozta: „a szervezetnek és partnereinek munkájukból adódóan szükségszerűen egyeztetnie kell mind állami, mind nem állami felekkel”. A kapcsolatteremtés „elengedhetetlen feltétele annak, hogy még biztonságos és időszerű hozzáférést biztosítsunk az érintett, rászoruló civilekhez, emellett a nemzetközi joggal is összhangban van” – tették hozzá.
Damaszkusz emellett követeli, hogy a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) és a Szíriai Arab Vörös Félhold (SARC) segélyszervezet legyen megbízva a szegélyszállítmányok ellenőrzésével, az OCHA azonban leszögezte: ez nem csak praktikus nem volna, de az ENSZ függetlenségével sem állna összhangban. Szíria ENSZ-nagykövete a héten arról tájékoztatta a szervezetet, hogy a szír vezetés beengedi az országba az ENSZ Törökország felől érkező humanitárius segélyszállítmányait, amelyeket hétfőn azért állítottak le, mert Oroszország megvétózta a segélyfolyosó használatának meghosszabbítását az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT). Megállapodás hiányában így le kellett állítani a szállítmányokat.
A BT-nek küldött levélben ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy Szíria csütörtöki jóváhagyása megalapozza, hogy az ENSZ a meghatározott időszakon belül jogszerűen hajthassa végre a humanitárius műveletet a Báb al-Hava határátkelőn. A határátkelő hétfő este óta zárva van, emiatt az elmúlt napokban több mint 4,1 millió ember nem jutott ellátáshoz Szíria északnyugati részén.
(Kiemelt képünkön: egy szíriai család áll a sátor előtt, amelyben a Törökországot és Szíriát sújtó február 6-i földrengés után élnek a lázadók által ellenőrzött Dzsindajris városában 2023. február 13-án. Fotó: Rami al SAYED / AFP)