Eláruljuk, most min dolgozik a BioNtech
Rák elleni, kísérleti vakcinát, a BNT111-et kapott egy melanomás beteg. A szert egy pikkelysömör kezelésére való gyógyszerrel kombinálták. Hátha.
120 résztvevőn tesztelik majd, hogyan működik együtt a két szer, mennyire hatékonyak, biztonságosak. Külön-külön, és együtt is értékelik majd az alkalmazott hatóanyagokat.
Az elképzelések szerint az mRNS-alapú oltások rugalmasságuk okán daganatos megbetegedések ellen is bevethetőek lehetnek,
akár személyre szabott rákvakcinák formájában is. Bár a daganatos megbetegedések és a koronavírus által okozott betegség nagyon messze állnak egymástól, az alapelv, hogy a vakcinában bejuttatott hírvivő RNS segítségével tanítsuk meg az immunrendszert a védekezésre, elméletileg itt is működhet, és még egy sor más, jelenleg gyógyíthatatlan betegségnél.
A BNT111-01 vizsgálatot, amelyet a BioNTech a Regeneronnal együttműködve végez, több uniós ország – Spanyolország, Németország, Olaszország és Lengyelország – is jóváhagyta.
A BioNTech még idén két további programot tervez indítani kísérleti mRNS-vakcináival. Céljuk, hogy minél gyorsabban kifejlessze onkológiai termékcsaládját, a következő öt évben további vakcinák juthassanak el a klinikai fejlesztés késői szakaszába.
(Kiemelt képünk: Wikimedia Commons)