Éberen figyeli a Nyugat az országot
Egyik pofont kapja a másik után a nemzetközi közvéleménytől a májusban parlamenti képviselők árulása nyomán hatalomra jutott román Szociálliberális Szövetség (USL).
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság (EB) elnöke levélben szólította fel Victor Ponta miniszterelnököt: sürgősen küldje el az alkotmánybíróságnak a választói névjegyzéket, hogy a taláros testület – amely holnapra rendkívüli ülést hívott össze a referendummal kapcsolatos kérdések megvitatására – a lehető leghamarabb dönteni tudjon, érvényes volt-e a Traian Băsescu államfő leváltásáról szóló július 29-i népszavazás - írja az erdélyi
Krónika.Mint ismeretes, a referendumon nem volt meg az érvényességhez szükséges ötvenszázalékos részvétel, a Ponta-kabinet azonban a névjegyzék átfésülésétől a külföldön élő román állampolgárok kiiktatásáig mindent elkövet, hogy a népszavazást utólag hitelesítsék, és Băsescu ne térhessen vissza a Cotroceni-palotába.
Barroso aggodalmának adott hangot a referendum hitelesítési folyamatának legújabb fejleményei kapcsán, továbbá azért is, mert a román alkotmánybírák a napokban politikai nyomásgyakorlásra panaszkodtak a Velencei Bizottságnál; az EB elnöke alapvető fontosságúnak nevezte, hogy a taláros testület mindenféle külső befolyásolás nélkül dolgozhasson, és fejtse ki álláspontját a referendum kapcsán. Miközben válaszlevelében Ponta azzal próbált mosakodni, hogy Barrosónak vélhetően „nincsenek teljes körű információi” a romániai helyzetről, kormánya nyilvánvaló szándékai senkit sem tévesztenek meg.
A hétvégén az amerikai külügyminisztérium bejelentette: különmegbízottat küld Bukarestbe, hogy kifejezze Washington aggodalmát a román kormánynak az államhatalmi ágazatok egyensúlyát veszélyeztető, az állami intézmények súlyát gyengítő intézkedései miatt. Philip Gordon helyettes külügyi államtitkár arra is választ keres, hogyan lehetne az országban felerősíteni a demokratikus elvek és értékek fontosságának tudatát.