Csak minden kilencedik német él egészségesen

Kevés mozgás, egyoldalú táplálkozás, kevés alvás és stressz – sok német egészségét egyszerre több tényező is fenyegeti. Az országos felmérés szerint az ország minden második polgárának van valamilyen gondja az egészségével és csak minden kilencedik él úgy, ahogyan a hosszú élet érdekében kellene. Igaz, 65 felett sokan pótolják, amit addig mulasztottak.

2013. április 8., 19:44

Nem meglepően a Németországban nagy szerepet játszó magán-biztosítók voltak kiváncsiak arra, hogy alakul ügyfeleik egészségi állapota. A GfK Intézet reprezentatív közvélemény-kutatásába több, mint 3.000 felnőttet vontak be s az eredményeket a Kölni Sportfőiskola értékelte ki. Mint ebből kitűnik, csak a megkérdezettek 11 százaléka felelt meg az egészséges élet iránt napjainkban támasztott követelményeknek: rendszeres mozgás – kiegyensúlyozott táplálkozás – csak mérsékelt alkohol-fogyasztás – nem-dohányzás – kevés stressz.

Úgy tűnik, az életkor (jelentős) előre haladtával él a német (s feltehetően más népek tagja is) egészségesebben. Míg a 18-29 éveseknél csak 7 százalék felel meg a fenti követelményeknek, 65 év felett már 17 százalék.

A rendszeres mozgást illetően 54 százalék adott számot arról, hogy hetente összesen legalább 150 percen át végez akárcsak mérsékelt testedzést, beleértve az olyan tevékenységet, mint a kerékpáron munkába járás. A többség csak munkájában mozog, ami viszont gyakran kifejezetten egészségtelen, ha egyoldalú, vagy éppen a szervezetre káros munkáról van szó. Ugyanakkor a mozgásnál is az idősek vannak előnyben: a 65 felettiek 60 százaléka mozog legkevesebb annyit, amennyit a szakemberek ajánlanak – aránylag többen, mint a 18-29 közötti korosztályok. Míg csak minden második megkérdezett, 45 százalék nyilatkozott úgy, hogy életerősnek érzi magát, a 65 felettieknek 49 százaléka érzi magát így. A kor mellett egyébként a testsúly is fontos szerepet játszik: az erősen túlsúlyoknak csak harmada tudja teljesíteni az egészséges életet illető követelményeket.

Mások a számok, ha a lelki egészségről van szó. A megkérdezettek 80 százaléka ugyan azt mondotta, hogy lelkileg kiegyensúlyozottan él, ám ez azt is jelenti, hogy a kisebbség, minden ötödik, stressz hatása alatt van, mert munkanélküli, vagy családi, anyagi és egyéb gondjai vannak. Tanulságos, hogy a felmérés szerint a pénz mégis csak valamiképpen boldogít: a legnagyobb mértékű a kiegyensúlyozottság azoknál, akik nettó havi 3.500 eurónál, azaz egy millió forintnál többet keresnek... Akiknél a havi kereset 1.500 euró, azaz 450.000 forint alatt marad, egyértelműen magasabb a depresszívek száma. S mint kitűnt, a tehetősek sokkal jobban is alszanak, ami pedig ugyancsak alapvető egészségi tényező: a legmagasabb keresetűeknek általában nincs gondjuk a megfelelő alvással, míg mind a túlsúlyosak, mint az alacsony képzettségűek esetében sok ember nem pihen eleget és jól. Országosan egyébként a megkérdezettek 5 százaléka szed altatót, sokan hetente többször is. Ez óvatos becslések szerint is annyit jelent, hogy majd másfél millió német függővé vált az altató-szerektől.

Érdekes egyébként, hogy két, az átlagnál szegényebb kelet-német tartomány (az NDK volt területe) is az élcsoportban szerepel az egészségesen élők rangsorában. Mecklenburg-Előpomerániában 18, Türingiéban 14 százalék teljesíti az optimális egészségi elvárásokat, Az utóbbival megegyező az arány nyugaton Alsó-Szászországban és Brémában, míg az utolsó helyre az egyik legfejlettebb és leggazdagabb tartomány, Baden-Württemberg került, 9 százalékkal.