Készülnek az apokalipszisre, bunkereket vásárolnak a milliárdosok Új-Zélandon
Ökológiai összeomlásra készülnek a gazdagok.
Kutatók szerint az emberi civilizáció közel áll az összeomláshoz az energiaigényes társadalom, valamint az általa okozott környezeti károk miatt. Megkeresték, melyik országokban a legnagyobb a túlélés esélye, ha a civilizáció ma ismert formájának vége szakad.
Új-Zéland, Izland, az Egyesült Királyság, Tasmania és Írország jelentheti a legbiztosabb menedéket a társadalom esetleges összeomlása esetén, melyet gazdasági válság, a klímaváltozás, a természet pusztulása, egy a koronavírushoz hasonló vagy annál rosszabb járvány, vagy mindezek keveréke okozhat – írja a Guardian.
A kutatók rangsorukat a következő szempontok vizsgálatát követően állították össze: melyik országok képesek megtermelni a lakosságuknak szükséges mennyiségű élelmiszert, kik tudják megvédeni határaikat a tömeges migrációval szemben, hol képesek fenntartani az alapvető infrastruktúrát és gyártást akkor is, ha magukra maradnak. Aled Jones, az angliai Anglia Ruskin Egyetem Globális Fenntarthatósági Intézetének munkatársa azt mondja, nem lepte meg őket Új-Zéland elsősége: a milliárdosok már most föld alatti bunkereket vásárolnak, hogy egy esetleges apokalipszis esetén ott leljenek menedékre. A geotermikus és vízenergia, a mezőgazdasági művelésbe vont területek nagy kiterjedése és az alacsony népsűrűség miatt Új-Zéland rendelkezik a legnagyobb potenciállal a túlélésre. Az Egyesült Királyság nagyon előkelő helyen végzett. Sűrűn lakott, hagyományosan kiszervezte a gyártást, nem a leggyorsabb a megújuló technológiák alkalmazásában, és jelenleg felerészben termeli meg saját élelmiszereit. De megvan benne a potenciál, hogy ellenálljon a sokkhatásoknak".
(Kiemelt kép: Ron Hubbard, az óvóhelyeket gyártó és értékesítő Atlas Survival Shelters nevű cég tulajdonosa egyik, luxuskivitelű termékét, a 25 méter hosszú, hatszemélyes óvóhelyét mutatja meg a kaliforniai Montebellóban 2017. augusztus 15-én. Fotó: Mike Nelson / MTI/EPA)