Bugár: Semjénék minden módon be akartak tenni nekünk

Szlovákiában a március 10-ei rendkívüli parlamenti választásokon átrendeződött az ország politikai színképe. Robert Fico pártja, az Irány–Szociáldemokrácia (Smer-SD) a voksok 44,41 százalékát megszerezve 83 mandátummal rendelkezik majd a következő, 150 tagú törvényhozásban. A hagyományos parlamenti pártok közül viszont immár nem szerepel Fico korábbi koalíciós társa, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS), amelyet a magyarfalóként elhíresült Ján Slota vezet. A parlamenti erők további sorrendjében a tisztességes helytállásról tanúbizonyságot tevő Híd (Most) Párt a negyedik helyen végzett, 176 ezer szavazattal 13 képviselőt küldve a Nemzeti Tanácsba. Ugyanide ezúttal sem sikerült az ötszázalékos küszöb átugrása a Magyar Koalíció Pártjának (MKP), a 4,28 százalékkal elveszett a rájuk leadott 109 ezer szavazat is. Hogyan tovább? – erről nyilatkozott telefonon munkatársunknak Bugár Béla, a Híd Párt elnöke.

2012. március 12., 13:03

Sajtókörökben az a hír járja, hogy kiugró eredménye dacára Fico koalíciós partnert keres. Mi szüksége van rá? Ha Önöket felkérné, vállalnák-e a tagságot a kormányában – de legalábbis annak külső támogatását?

83 képviselő valóban több mint ötven százalék, de nem alkotmányozó többség, ehhez itt 90 honatya, vagyis háromötödös szavazatarány szükséges. Fico most egy kerekasztal-beszélgetésre készül meghívni a szlovák parlament pártjait, hogy támogatást szerezzen alkotmányos többséget igénylő törvényjavaslataihoz. Természetesen nem zárható ki, hogy koalíciós partnereket is keres majd, de – kérdem én – melyik pártnak ment el az esze annyira, hogy beszálljon Fico mellé a Smer programját megvalósítani?

Ezt a véleményt osztja a többi párt is?

Nagyjából mindegyik ugyanazt mondja: ha Robert Fico ilyen fényes győzelmet aratott, akkor vállalja is azt a felelősséget, ami a parlamenti többséggel jár! Csinálja meg, amit programjában megfogalmazott, ne hivatkozzon másra, ha akadályok merülnek fel. Az mindenesetre megnyugtató, hogy az SNS már nincs vele, nem terheli a Házon belülről a szlovák politikát.

Mi a helyzet a Hídnak a Magyar Koalíció Pártjával meglévő – vagy nem lévő – kapcsolataival? A jövőben is főképpen önök lesznek azok, akik a magyar és más szlovákiai kisebbségek érdekeit képviselhetik, védhetik a pozsonyi vár szomszédságában…

– Le kell szögeznem, hogy ismét csak az MKP miatt vesztetett el az itteni magyarság több mint százezer szavazatot. Tavaly novemberben meghívtuk őket, hogy megbeszéljük, miként lehetne egy listán indulni. Elutasították, nem jöttek tárgyalni. Meg kell, hogy mondjam: ilyen piszkos kampányt, amely az MKP részéről és a Duna túlpartjáról ellenünk folyt, még nem tapasztaltam. Még hologramos képet is készítettek rólam, amellyel a Gorilla-ügyben való közreműködéssel támadtak, s ezt tömegével terjesztették. (A botrányos ügy a Szlovák Információs Szolgálat lehallgatási anyagait tartalmazza, amelyek 2005-ben és 2006-ban készültek arról, hogy Szlovákia egyik legerősebb pénzügyi csoportja, a Penta miként befolyásolta a politikát. – a szerk.) Aztán azzal próbálkoztak, hogy a Híd úgyis befut szlovák szavazatokkal, tehát aki erős magyar képviseletet akar Pozsonyban, válassza az MKP-t. Magyarországról is állandóan „gorilláztak”, Semjén Zsolt „beszólt”, Németh Zsolt külügyi államtitkár is, ez utóbbival kapcsolatban azért már válaszoltunk, helyére téve a dolgokat… Egyszóval megnehezítették az életünket, ahol tudták, így még értékesebbnek látom az eredményt, amit elértünk.

Ezen eredmény nyomán kapott-e a Híd és annak vezetése valamiféle üdvözletet vagy gratulációt Magyarországról, magyar részről?

Sem az MKP-től, sem Magyarországról eddig nem érkezett ilyen jellegű üzenet…

A magyar külügyminisztérium vasárnap este kiadott egy nyilatkozatot, amelyben a többi között kifejtették, hogy Budapest “nyitott az intenzív párbeszédre és reméli, hogy az elmúlt években tapasztalt biztató együttműködés, a közös regionális, infrastrukturális és energetikai projektek folytatódni fognak. „Készek vagyunk a szlovákiai magyar közösség sorsát érintő nyitott kérdések megtárgyalására” – olvasható a közleményben. Önnek erről mi a véleménye?

Most is a magyar félnek kell eldöntenie, hogy mit akar tenni. Egészen idáig minden erkölcsi és anyagi támogatást megadtak az MKP-nak – végső soron egy parlamenten kívüli pártnak, a kampányköltségeire is –, velünk pedig elutasították az együttműködés lehetőségét. A labda ezúttal is Budapest térfelén pattog…