Biden–Kim Dzsongun találkozó várható?
Az amerikai elnök megfelelő feltételek mellett találkozna Kim Dzsongunnal, hogy atommentesítsék Észak-Koreát.
A washingtoni Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón Biden azt is kifejtette, hogy „nincsenek illúziói” azzal kapcsolatban, milyen nehéz rávenni Észak-Koreát arra, hogy feladja nukleáris arzenálját.
Észak-Korea eddig visszautasította az Egyesült Államok diplomáciára irányuló kéréseit, amióta Biden átvette az elnöki tisztséget Donald Trumptól, aki három csúcstalálkozót is tartott az észak-koreai vezetővel. Kim mindazonáltal nem volt hajlandó feladni atomfegyvereit, de befagyasztotta azok tesztelését.
Biden kifejtette, megfelelő feltételek mellett hajlandó lenne találkozni Kimmel, attól függően, hogy Kim hajlandó-e megvitatni nukleáris programját. Az új amerikai elnök tanácsadói már találkoztak észak-koreai kollégáikkal annak érdekében, hogy megteremtsék a vezetők közötti tárgyalások alapjait.
Úgy fogalmazott, ahhoz, hogy találkozzon Kimmel, az észak-koreai vezetőnek vállalnia kellene, „tárgyalnak a nukleáris arzenáljáról”. „Nem tenném azt, amit a közelmúltban tettek; nem adnám meg neki mindazt, amire vágyik – a nemzetközi elismerést, hogy legitimnek tekintse, és nem engedném, hogy abba az irányba haladjon, úgy tűnjön, hogy ... komolyabban gondolja azt, amit egyáltalán nem gondolt komolyan” – mondta az amerikai elnök.
A Fehér Ház márciusban még azt mondta, hogy Biden nem szándékozik találkozni Kimmel. Biden kormánya az első hónapokban széleskörűen felülvizsgálta az észak-koreai politikát, de keveset mondott arról, hogy az új politika valójában mit tartalmaz.
Az amerikai elnök bejelentette, hogy a külügyminisztérium egyik tisztviselője, Sung Kim lesz az Egyesült Államok észak-koreai különmegbízottja. Sung Kim veterán koreai–amerikai diplomata, aki korábban az Egyesült Államok Fülöp-szigeteki és indonéziai nagyköveteként dolgozott. Ő vezette a Trump–Kim csúcstalálkozókat előkészítő tárgyalásokat is.
(Kiemelt képünk: AFP)