Azonosították a manchesteri merénylőt

22 ember meghalt, 59 megsebesült. Az Iszlám Állam vállalta a felelősséget a merényletért.

2017. május 23., 03:08

Huszonkét ember életét vesztette, 59 pedig megsérült, amikor hétfő éjjel egy öngyilkos merénylő felrobbantotta magát Manchesterben a városi arénában az amerikai popénekesnő, Ariana Grande koncertje után. A robbanószerkezetet a Manchester Arena bejárati csarnoka előtt, a jegypénztáraknál detonálták.


A bombát helyi idő szerint este 10:30-10:35 körül (magyar idő szerint 11:30-11:35-kor), messzire visszhangzó robajjal hozta működésbe az öngyilkos merénylő. A hatóságok végig terrorista merényletként kezelték az ügyet, a helyszínen hatalmas volt a rendőri jelenlét, a kivezényelt biztonságiak hermetikusan lezárták a környéket, tűzszerészek pedig végrehajtottak egy ellenőrzött detonációt is.

Az öngyilkos merénylet halálos áldozatai közül eddig kettőt neveztek meg. az egyikük egy 18 éves diáklány, Georgina Callander, a másik a mindössze 8 éves kislány, Safie Roussos, aki az édesanyjával és a nővérével ment el Grande koncertjére. Ők megsérültek, de túlélték a terrort. Az Iszlám Állam vállalta a felelősséget a merényletért.

Fotó: LNP / Joel Goodman

Hivatalosan végig egy detonációról szóltak a hírek, de a legtöbb szemtanú azt állította, hogy kettőnek, sőt volt, aki háromnak a hangját hallotta. Sokan szerteszét heverő testekről számoltak be, elmesélték, hogyan akadt el bennük a levegő a detonáció miatt és hogyan kezdtek el fejvesztve rohanni az emberek kifelé az épületből. Többen videóra is vették a menekülésüket.


Mivel a hatóságok a közeli Manchester Victoria pályaudvart is lezárták, a Twitteren és a Facebookon futótűzként terjedt a #RoomForManchester hashtag, amelynek segítségével azok a fiatalok találhatnak maguknak éjjelre hajlékot, akik a brit nagyvárosban rekedtek. A Facebook aktiválta a Safety Check szolgáltatását is. Ezen mindenki jelezheti, hogy biztonságban van. Andy Burnham manchesteri polgármester szintén a Twitteren nyilvánította részvétét az áldozatok hozzátartozóinak.


Még az éjjel jelentkezett egy közleménnyel Theresa May brit miniszterelnök is, aki szerint a hatóságok dolgoznak, hogy fényt derítsenek a „szörnyű terrortámadás” minden részletére.

Azt hogy öngyilkos merénylet robbantotta fel magát a Manchester arena bejáratánál, először a Reuters repítette világgá két amerikai tisztségviselőre hivatkozva.

Huszonegyezer ülőhelyével a Manchester Arena Nagy-Britannia legnagyobb arénája, Grande pedig telt ház előtt lépett fel a hétfői koncertjén. A még mindig sokk alatt álló rajongókat folyamatosan szállítják el a buszok és a környéken átmenetileg ingyen szolgáltatást nyújtó taxitársaságok kocsijai a helyszínről.

Szóvivője közlése szerint az énekesnő épségben megúszta a merényletet, de sokkolták a történtek. „Összetörtem. A szívem mélyéből sajnálom. Nincsenek szavaim” – írta a Twitteren. Koncertkörútja folytatásáról még nincs döntés, az biztos, hogy a következő fellépését, a londoni koncertjét lemondta.

Fotó: MTI / AP / Rui Vieira

Nagy-Britanniában – emlékeztet a merénylet kapcsán az MTI – jelenleg a második legmagasabb terrorkészültségi fokozat van érvényben, amely a hivatalos meghatározás alapján súlyos terrorfenyegetettséget jelent, és azt tükrözi, hogy a brit biztonsági szolgálatok megítélése szerint jelentős valószínűséggel lehet számítani terrortámadási kísérletre brit területen. Ezt a készültségi fokozatot a brit kormány 2014 augusztusában léptette életbe azzal az indokkal, hogy az Iszlám Állam tevékenysége közvetlen fenyegetést jelent Nagy-Britannia biztonságára. Az ötfokozatú brit készültségi rendszerben ennél már csak egy magasabb riasztási fokozat van, a kritikus, amelyet akkor rendelnek el, ha a brit kormány azonnali merénylet tervéről szerez tudomást.

Egy öngyilkos merénylő volt


A robbantást egy férfi követte el házi készítésű pokolgéppel, ő maga is meghalt – jelentette be kedd reggel a brit rendőrség. Az egyelőre nem világos, hogy az illető egyedül hajtotta-e végre a támadást, vagy voltak segítői. A merénylő személyéről a hatóságok egyelőre nem mondtak semmi közelebbit.

A BBC televízió Twitter-profilján azt jelentette, hogy a brit rendőrség kedd reggel Londonban kiürítette a Victoria buszpályaudvart, mert egy gyanús csomagot találtak a közelében. A buszpályaudvart és a környező utcákat lezárták, majd mintegy egy órával később a londoni rendőrség közlése szerint újra megnyitották, mert meggyőződtek arról, hogy a csomag ártalmatlan.

Azonosították a merénylőt


May kedd déli közlése szerint a biztonsági szolgálatok tudják, hogy ki követte el a hétfő éjszakai öngyilkos merényletet Manchesterben. May egyelőre nem fedte fel az öngyilkos merénylő kilétét, mondván: a hatóságok még dolgoznak a merénylő személyazonosságának kétséget kizáró megerősítésén. Hozzátette ugyanakkor: a rendőrség és a biztonsági szolgálatok meggyőződése szerint egyetlen merénylőről van szó, de folyik a vizsgálat annak kiderítésére is, hogy az elkövető egyedül vagy valamely csoport tagjaként cselekedett.

Őrizetbe vétel


Nem sokkal May beszéde után a manchesteri rendőrség bejelentette: őrizetbe vettek egy 23 éves férfit a robbantással összefüggésben. Közben egy rövid időre kiürítettek egy plázát a városban és ott is elfogtak egy férfit, de közölték: egyelőre nem feltételezik, hogy ennek az esetnek köze lenne a merénylethez.

Felfüggesztik a választási kampányt


Theresa May miniszterelnök kedd reggelre összehívta a COBRA-t, a brit kormány vészhelyzeti tanácskozó testületét. A támadás két és fél héttel a június 8-i parlamenti választások előtt történt, a kormányzó Konzervatív Párt határozatlan időre felfüggesztette kampányt. Jeremy Corbyn, a brit munkáspárti ellenzék vezetője egyetért a választási kampány felfüggesztésével, a Skót Nemzeti Párt  Twiter-üzenetben jelentette be, hogy elhalasztja választási programjának keddre tervezett ismertetését.