Miniszterelenök: invázióval fenyegetnek minket

Salamon-szigetek egy biztonsági megállapodást írta alá Kínával, aminek értelmében Kína rendőri és katonai csapatokat küldhet a szigetországba. A nyugatban hagyott ez némi kivetni valót, de az ausztrál kormány meglepően válaszolt.  

2022. május 5., 11:55

Szerző:

Ausztrália higgadtan fog reagálni a Salamon-szigetekre, miután az biztonsági paktumot írt alá Kínával – jelentette ki Scott Morrison miniszterelnök, elutasítva a csendes-óceáni ország vezetőjének dühös válaszát a megállapodással kapcsolatos nyugati kritikákra. 

A Reuters közlése szerint, Manasseh Sogavare salamon-szigeteki miniszterelnök kedden a parlamentben tartott tüzes beszédében azt mondta, hogy

„invázióval fenyegetnek minket”, de nem nevezett meg egyetlen országot sem, és nem adott bizonyítékot állítására. 

Arra reagálva beszélt esetleges invázióról, hogy a helyi ellenzéki pártok bírálták őt amiatt, hogy nemrég biztonsági megállapodást kötött Kínával. 

Peter Dutton ausztrál védelmi miniszter pedig azt mondta, nem gondolja, hogy a Salamon-szigetek vezetőjének szavai Ausztrália ellen irányultak volna. „Megértem a nyomást, amely jelenleg rájuk nehezedik, de a Salamon-szigetek barátként tekinthet Ausztráliára” – mondta a miniszter, hozzátéve, hogy nem kérték fel távozásra az ausztrál erőket a szigetországból.

A Salamon-szigetek és Kína április közepén írt alá biztonsági megállapodást, amelynek értelmében Kína rendőri és katonai csapatokat küldhet a Salamon-szigetekre, hogy segítsenek a helyi kormánynak fenntartani a társadalmi rendet és felszámolni a belföldi fenyegetéseket. Ezenkívül kínai hadihajók is kiköthetnek a szigetországban, hogy utánpótlást vegyenek fel. Az egyezményt többen bírálták, mert attól tartanak, hogy a régió militarizálásához vezethet. Más országok mellett Pápua-Új-Guinea, Új-Zéland, a Fidzsi-szigetek, Ausztrália és az Egyesült Államok is aggodalmát fejezte ki a megállapodás miatt. 

Bár a paktum részleteit nem hozták nyilvánosságra, Sogavare kizárta a katonai bázis létesítését, és azt mondta, hogy az alku a kínai projektek védelmét szolgáló rendfenntartásra terjed ki, mivel a hagyományos partnerrel, Ausztráliával kötött megállapodás „nem volt megfelelő”.

(Kiemelt képünk: Melbourne, 2018. június 09. Az ausztrál hadsereg tüzérsége díszsortűzzel emlékezik meg II. Erzsébet brit uralkodó hivatalos születésnapjáról Melbourne-ben 2018. június 9-én. A tisztelgő katonai parádét 1748 óta mindig június második szombatján tartják. II. Erzsébet királynő, a nyugati világ legidősebb és leghosszabb ideje regnáló uralkodója, 1926. április 21-én született. Fotó: MTI/EPA/AAP/David Crosling)