Ajjaj: a nagy piacok hozzájárulhatnak a kapitalista szemlélet terjedéséhez

Észak-Koreában bezárták a legnagyobb piacot, amely valaha működött a sztálinista országban - jelentette hétfőn egy dél-koreai megfigyelőcsoport.

2009. szeptember 21., 11:42

A phenjani vezetés állítólag aggódik amiatt, hogy a nagy piacok hozzájárulhatnak a kapitalista szemlélet terjedéséhez – írta az MTI.

A Phenjan külvárosában kialakított, június közepén bezárt nagybani piacon 30-40 ezer stand volt. Két kisebbet nyitottak helyette a szomszédos kerületekben - tudatta a Hálózat az Észak-koreai Demokráciáért és Emberi Jogokért nevű szöuli szervezet, amely saját közlése szerint Észak-Koreán belüli forrásokból jut információkhoz, forrásait azonban nem fedte fel.

Emigráns ellenzékiektől, elemzőktől és a sajtóból úgy tudni, az elmúlt években egyre több piac megnyitását engedélyezték a külvilágtól elzárt, 24 milliós országban, hogy az éhező lakosság hozzájuthasson a legszükségesebb élelmiszerekhez. A phenjani rezsim ugyanakkor egyre kevésbé nézi jó szemmel, hogy a piacok terjedésével mind több importáru áramlik be Észak-Koreába, még DVD-k is kaphatók dél-koreai filmekkel, tv-sorozatokkal.

A Csoszun Ilbo című, nagy példányszámú dél-koreai lap már januárban arról írt, hogy Kim Dzsong Il észak-koreai vezető elrendelte: fel kell lépni az utcai árusítás ellen, és állami boltokban kell árulni az importtermékeket.

Észak-Korea a 90-es évek közepe óta rá van utalva a külföldi élelmiszersegélyekre. A rezsim 2002-ben óvatos reformokat vezetett be - engedélyezték a rendszeres piaci árusítást -, de 2006-ban visszatáncoltak, miután a reformok nem bizonyultak elégségesnek ahhoz, hogy újra beinduljon a gazdaság, viszont hozzájárultak ahhoz, hogy külföldi cikkek áramoljanak be a kommunista országba.

A nyár még csak most kezdődik, de már komoly figyelmeztetéseket kaptunk: 2025 májusa a második legmelegebb volt a világon. Európában és több kontinensen is tartós aszály alakult ki, a gazdák terméskiesésről számoltak be, és sok helyen vízhiány fenyeget.