A melegek már a Downing streeten vannak
Míg majdnem egymillió meleg, biszexuális és leszbikus felvonuló idén ismét megbénította London belvárosát, a brit kormányfő személyesen fogadta a gay pride szervezőit a Downing Street-i rezidenciáján.
Gordon Brown egyenesen azt mondta a korábbiakhoz képest politikusabb felvonulásról, hogy az angol kormány és a Munkáspárt együtt harcol a civilekkel a jogegyenlőségért, jóllehet – tette hozzá Brown – a szerelmet nem lehet paragrafusokkal fellobbantani.
A brit melegfelvonulások történetében eleddig még senkit nem fogadtak a Downing street 10-ben. Gordon Brown azt követően találkozott Peter Tatchell emberi jogi aktivistával, hogy a napokban komoly politikai vihar kerekedett abból: a kormányzó Munkáspárt avagy az ellenzéki konzervatívok a melegbarátabbak-e.
A kormány egyik meleg minisztere homofóbnak nevezte a konzervatívokat, mire az egyik ugyancsak meleg ellenzéki politikus úgy replikázott, hogy az ilyen “mérgező sárdobálással” a Munkáspárt csak gyűlöletet kelt és a régi sebeket tépi fel.
Az utóbbi napokban a két párt egymással versengve igyekezett saját magát a homoszexuális jogok élharcosának, ellenfelét pedig az egyenlőség kerékkötőjének feltüntetni.
A kormányfői rezidenciára meghívott Peter Tatchell emberi jogi aktivista azonban a civil partnerséget a “szexuális apartheid” egyik formájának nevezte, és a kormányfő kijelentésére reagálva később egy hatalmas plakáttal vonult fel: “Gordon és Sarah összeházasodhat, a melegek nem. Legyen vége a meleg házasságok tilalmának”.
Az órákon keresztül hömpölygő, színes kosztümökkel, káprázatos fejdíszekkel és táncosokkal tarkított karneválhoz a miniszterelnök felesége, Sarah Brown személyesen is csatlakozott. A nap végére az Oxford Street-től a Trafalgar térig tartó menet több ezer ember szeme láttára táncos partivá alakult át. Az angol szélsőjobb mozgalmakból mindössze ketten merészkedtek London belvárosába a gay pride idején és talán harminc vallásos tüntető, plakátokat felmutatva demonstrált a parádé ellen.