A mai napig fosszilis üzemanyagot használnak az Antarktiszon, most váltanának
Megújuló energiára akarnak átállni a déli sarkvidéken, de nem lesz egyszerű a dolguk.
A kutatók jelenleg is fosszilis üzemanyagot használnak az antarktiszi bázisokon, beszennyezve ezzel a jeges kontinenst. A tudósok most azt vizsgálják, milyen környezetbarát módszer válthatja ki a mai, szennyező technológiát, írja az Euronews. A hideg itt akár -40 és -70 fok közötti is lehet, így a bázisok fűtése, valamint a telephelyek közötti közlekedés miatt az ökológiai lábnyom egy főre vetítve rendkívül magasnak számít.
A gázolaj fogyásának mennyiségét mutatja, hogy a '70-es években annyi olajos hordó került az Antarktiszra, hogy a repülők is a kihelyezett olajoshordók alapján tájékozódtak, ha a műszereik lefagytak.
Emellett az is rendkívül érdekes, hogy a gyorsan fagyó fosszilis üzemanyagot tartalmazó tartályokat szántalpakra erősítették, és máig traktorvontatással szállítják a bázisokig. Ezeket lecserélendő a Canterbury Egyetem (UC) bejelentette, hogy új projektjükben az antarktiszi hidrogéntermelés megvalósítását vizsgálják, amely a tervek szerint segíthet csökkenteni a jövőben a szén-dioxid-kibocsátást.
Kiemelték: jelenleg azt vizsgálja, hogyan lehet hidrogént előállítani, használni és tárolni a Scott-kutatóbázison és más távoli bázisokon a szénalapú üzemanyagok használatának csökkentése érdekében. Ilyen üzemanyagokra van szükség a szállításhoz, főzéshez, fűtéshez is.