A magyarok csökkentik az adót
Miután szinte minden lengyel lap beszámolt Orbán Viktornak a halálbüntetés visszaállításáról szóló vitatervéről, most a magyar gazdaság helyzetét elemzi két vezető napilap, a Gazeta Wyborcza és a Rzeczpospolita.
A Gazetában Mariusz Piotrowski azt írja, hogy nem csupán a jövedelemadót, de az is lehet, hogy Európa legmagasabb ÁFÁ-ját is csökkenteni fogják a jövő évtől – mint azt Varga Mihály gazdasági miniszter bejelentette, hiszen szavai szerint a jövedelemadót 16-ról 15- re változtatják. Ugyan ez a költségvetésnek 1,6 milliárd zlotyjába kerül, a gazdasági miniszter azt mondta, hogy Magyarország ezt megengedheti magának, mert a gyors gazdasági növekedés útjára lépett – idézi a lap a magyar miniszter szavait.
A magyar gazdaság gyorsan kezd kilábalni a lassulás korszakából, a GDP 2014-ben 3,6 százalékkal nőtt, és a kormányzati előrejelzések szerint, dacára annak, hogy kevesebb uniós alap folyik a kasszába, a növekedés a 2,5-3 százalék körül fog tartani 2015-16-ban. Varga szerint ezért megfelelő az idő arra, hogy csökkentsék a jövedelemadót, amely 2011 óta van hatályban. A miniszter terve május közepén kerül a magyar parlament elé.
– Meg akarjuk győzni az embereket, hogy érdemes dolgozni. Ez a kulcsstratégiánk a munkanélküliség radikális csökkentésére – mondta a miniszterelnök a múlt héten. Ezen a területen a magyarok sikeresek, noha ezt a hatást nagy részben a kormány közmunka programjának köszönhetően érhették el: az év első negyedében Magyarországon a munkanélküliség csak 7,8 százalékos volt.
A bejelentett tervezett adócsökkentés sokba fog kerülni az államnak, 120 milliárd forint kiesést okoz a költségvetésnek – állapítja meg a szerző. A vitában felvetődött, hogy csökkentik Európa legmagasabb ÁFÁ-ját – ez Magyarországon most 27 százalék. Ezt elsősorban az ellenzéki politikusok – mind a szocialisták, mind a Jobbikosok – kérik, akik 5 százalékra szeretnék csökkenteni azokra az árukra, amelyek a gyerekeket érintik, és azzal érvelnek, hogy a magas ÁFA a feketepiacot növeli. Orbán ezt az érvet azzal vetette el, hogy a szocialisták hipokriták, hiszen korábban maguk emelték annak szintjét az égig. Ez ugyan nem teljesen igaz, mert a szocialista kormány 25 százalékos ÁFÁ-ját az Orbán-kormány emelte 27-re.
A budapesti kormány fontolóra veszi néhány áru és szolgáltatás forgalmi adójának csökkentését – már most bejelentették, hogy jövőre a disznóhúsét 5 százalékra csökkentik. Még az is lehet, hogy ez nem a vége, mert a magyar kereskedők nyugtalanul figyelik Romániát, ahol a kormány nemrég bejelentette, hogy az élelmiszerek és italok forgalmi adóját 24-ről 9 százalékra csökkentik. Ez okozhatja azt is, hogy a magyarok tömegesen elkezdenek Romániába átjárni bevásárolni, emiatt a magyar üzletekben kisebb lesz a forgalom, és kevesebb lesz a költségvetés bevétele is.
Orbán kormánya 2013-ban már felvetette, hogy a jövedelemadót 9 százalékra csökkentik, de kiderült, hogy ezt a költségvetés nem bírná ki, ugyanakkor Orbán a luxusáruk, mint a limuzinok, vagy a luxus órák adójának 30-35 százalékra emelését is fontolóra vette – de az ötlet nem ment át.
A jobboldali Rzeczpospolita, címlapján Orbán képével illusztrálva írta: Orbánnak mégis igaza volt. A cikk szerzője ezúttal Jedrzej Bielecki, aki szerint 2010-ben Orbán a csőd szélén álló országot vett át, és még az IMF is nagyra értékeli kormányfő politikáját, amelynek állítólag gazdasági rommá kellett volna tenni az országot, s ehelyett sikeresnek bizonyult.
Magyarország azon kevés uniós állam közé tartozik, akiknek sikerült a Brüsszel által engedélyezett 3 százalék alá szorítani a költségvetési deficitet. S habár lassan, de szisztematikusan csökkentik az államadósságot, és visszatérnek a külföldi befektetők is – írja a lap.
„A magyar gazdaság eredményei rendkívül jók. 2010 előtt két évvel az IMF és az unió segítsége nélkül Magyarország csődbe ment volna. Az új miniszterelnök parlamenti alkotmányozó többségének köszönhetően ellentmondásos gazdaságpolitikát kezdett el bevezetni, és sok olyan kezdeményezést tett, amelynek célja a lakossági vásárlóerő növelése volt, mint az elektromos áram árának hivatalból való csökkentése. Még ennél is sokkal ellentmondásosabb volt a nyugdíjrendszer reformja, amely az államkincstárat erősítette meg a magán nyugdíj alapokkal” – véli a szerző.
Most azonban Brüsszel félhet – Orbán távozásától. Igaz, hogy a parlamenti választások csak három év múlva lesznek, de már most látni, hogy 21 százalékos támogatottságával a Fidesz népszerűsége a felmérésekben nagyot esett. A Reuters szerint ez a hatalmon levő elit köreiben lévő korrupciós ügyek következménye. Mivel a szétforgácsolt baloldal egyelőre nem jelent alternatívát a jelenlegi kormányhatalomnak, egyre nagyobb támogatást szerez a nacionalista, szélsőségesen jobboldali, sőt antiszemita párt, a Jobbik. Jelenlegi 18 százalékával kezd közeledni a Fideszhez- írta a Rzeczpospolita.