Donald Trump Magyarország ellen fordult: vége a diplomáciai luxizásnak?

Donald Trump újabb fronton szorongathatja meg Magyarországot.

2025. április 2., 14:32

Szerző:

Donald Trump amerikai elnök szigorú szankciókat helyezett kilátásba Oroszország ellen, amennyiben Moszkva továbbra is akadályozza az ukrajnai békefolyamatot – írja az atv.hu. A portál szerint a tervezett intézkedések értelmében másodlagos vámokat vetnének ki az orosz kőolajra, és azok az országok, amelyek továbbra is vásárolják azt, amerikai üzleti korlátozásokkal néznének szembe. Így, mivel Magyarország jelentős mértékben támaszkodik az orosz olajimportra, ez akár 100 forintos áremelkedést is eredményezhet a hazai benzinkutakon.

Szakértők szerint a szankciók nemcsak a tengeri, hanem a vezetékes kőolajszállításokra is vonatkozhatnak, ami globálisan is megemelné az olaj világpiaci árát. Az Adria kőolajvezeték kapacitása és a hazai finomítók feldolgozási képessége nem elegendő ahhoz, hogy teljesen kiváltsa az orosz importot, így a magyar piac számára elkerülhetetlen lenne az áremelkedés és az esetleges ellátási zavar.

A háborús helyzet továbbra is kiélezett, és Oroszország a szankciók enyhítését követeli, miközben az amerikai és európai vezetés egyelőre csak fontolóra veszi ezt. A nemzetközi gazdasági és politikai döntések közvetlen hatással lehetnek Magyarország üzemanyagáraira, így a következő hónapokban a kompromisszumkészség kulcsfontosságú lesz az olajpiac stabilitása szempontjából.

Sokan bírálják Donald Trump intézkedéseit

Az amerikai elnököt január 20-án iktatták be a hivatalába, azóta pedig már számos intézkedést hozott. Elsőként többek között kiléptette az Egyesült Államokat a WHO-ból, majd döntött a kitoloncolásokról. Január 20-án azonban aláírt egy olyan rendeletet is Donald Trump, ami 90 napos szünetet rendelt el a külföldi segélyek folyósításában azzal az indokkal, hogy felülvizsgálják a programok hatékonyságát és az Egyesült Államok külpolitikájával való összhangját. A Trump-kabinet intézkedései így több milliárd dollárnyi életmentő segélyt veszélyeztetnek.

A döntés aggasztó, a Reuters információ szerint, Atul Gawande, az USAID globális egészségügyi részlegének nemrég távozott vezetője szerint ez katasztrofális, mint mondta, az adományozott gyógyszerek jelenleg nagyjából 20 millió HIV-fertőzöttet tartanak életben, a kezelés megszakítása pedig akár azzal is járhat, hogy a betegséget másnak is átadhatják a fertőzött személyek.

(Kiemelt képünkön Donald Trump látható. Forrás: Ed JONES / AFP)