A lázadók azt ígérik, nem toboroznak gyerekkatonákat
Jemenben ritka fegyvernyugvás tapasztalható.
A háború sújtotta Jemen egy részét ellenőrző húszi lázadók az ENSZ-szel aláírt cselekvési terv részeként ígéretet tettek arra, hogy nem toboroznak több gyermeket katonáik sorába, miközben az országban ritka fegyvernyugvás tapasztalható – számolt be hétfőn az ENSZ.
Az Irán által támogatott húszik több mint hét éve vívnak harcot a Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek által támogatott kormányerőkkel. A felkelőket azzal vádolják, hogy a világ egyik legszegényebb országát sújtó konfliktusban gyermekeket toboroznak katonának.
Az idén április elején megszületett megállapodás célja egyebek között az, hogy megakadályozza gyermekek megölését és megcsonkítását, véget vessen az iskolák és a kórházak elleni támadásoknak és más súlyos jogsértéseknek - közölte az ENSZ sajtószolgálata. A cselekvési terv április 2-án, a muszlimok szent hónapja, a ramadán első napján lépett hatályba.
„A húszik új kötelezettségvállalása kedvező és bátorító lépés” – jelentette ki Virginia Gamba, az ENSZ-főtitkár gyermekekkel és fegyveres konfliktusokkal foglalkozó különmegbízottja.
„A cselekvési tervet teljes mértékben végre kell hajtani, és konkrét intézkedéseket kell hozni a jemeni gyermekvédelem javítása érdekében” – tette hozzá a nyilatkozatban Gamba asszony.
A húszik Jemen északnyugati részének nagy területét, köztük a 2014-ben elfoglalt fővárost, Szanaát is ellenőrzésük alatt tartják.
Az ENSZ szerint több mint 10 200 gyermeket öltek vagy csonkítottak meg, míg mintegy 3500 gyermeket toboroztak a különböző fegyveres erők soraiba a konfliktus kezdete óta, amely Jement a világ egyik legsúlyosabb humanitárius tragédiájába sodorta.
A háborúnak több százezer halottja és több millió menekültje van, miközben a lakosság nagy része, köztük sok gyermek éhínségtől szenved.
(Kiemelt kép: fiatal jemeni harcos. Fotó: Nabil HASAN / AFP)