Vizsgálódik a rendőrség a Szálasi emlékmű ügyében

Vizsgálódik a rendőrség a Mezőkövesden, szombaton felállított Szálasi emlékoszlop ügyében. Azt kell kideríteniük, hogy megvalósult-e a tiltott önkényuralmi jelkép használata, illetve annak minősített esete: a tiltott önkényuralmi jelkép nagy nyilvánosság előtti bemutatása, propagálása.

2011. március 15., 11:34

Szombaton, Mezőkövesden egy hungarista férfi házának udvarán - azaz magánterületen - állítottak fel Szálasi Ferenc emlékművet. Az egykori "nemzetvezető" halálának évfordulóján a Hungarista mozgalom jelképével ellátott emlékoszlopot állítottak neki. Az avatáson részt vettek a Pax Hungarica Mozgalom, a Lelkiismeret '88, a borsodi Gárda és a Hatvannégy Vármegye ifjúsági mozgalom képviselői. Gaskó Bertalan, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője hétfőn a Független Hírügynökség kérdésére elmondta, hogy a rendőrségnek tudomására jutott az eset. Emiatt megkezdték annak kivizsgálását, hogy megvalósult-e a tiltott önkényuralmi jelkép használata, vagy annak minősített esete, mikor a tiltott jelképeket nyilvánosan propagálják. Az önkényuralmi jelkép használata egyébként vétség és az eset súlyától függően 75 ezer és 108 millió forint közötti pénzbüntetést szabhat ki érte a bíróság, ha valakit elítélnek ezért.

Szálasi Ferenc a második világháború előtti időszakban alapította meg a hungarista mozgalmat. A háború utolsó szakaszában, 1944 novemberétől "nemzetvezetőként" irányította az országot. Uralmának idejét jelképük, a nyilaskereszt, illetve az akkor történtek miatt a nyilas terror időszakának is nevezik. A háború után emberiség elleni és háborús bűnökért a népbíróság elítélte és 1946. március 12-én felakasztották.

10:58

Visszahívott tejtermék került a boltokba – a Kifli.hu azonnali intézkedéseket tett egy lejárt szavatosságú, laktózmentes Mizo UHT tej kapcsán. A hatóság arra figyelmeztet: a termék fogyasztása egészségügyi kockázatot jelenthet, ezért senki ne igyon belőle, és vigye vissza, ha vásárolt belőle.