Víz alatt Magyarország

Óriási erővel öntötte el Edelényt a Bódva. Háromhuta és Tolcsva polgármesterei arról tájékoztatták a Független Hírügynökséget, hogy ez az utóbbi évek legnagyobb árvize. A Duna áradása miatt lezárják az alsó rakpartokat Budapesten.

2010. június 4., 12:58

Eddig körülbelül másfélezer embernek kellett elhagynia otthonát az ár- és belvíz miatt Borsod-Abaúj-Zemplén megyében; Edelénybe két katonai helikoptert vezényeltek, hogy be tudják zárni a töltésmagasításokat, amelyeket a Bódva áttört. A megyében az elmúlt 24 órában körülbelül 12 ezren védekeztek a gátakon, a településeken. A legsúlyosabb a helyzet a Bódva által fenyegetett Edelényben, Szendrőládon, Szendrőn, de hasonló a helyzet a Hernád-mentén is. Az MTI információi szerint a honvédség újabb erői segítenek majd a védekezésben. A megyében sok út járhatatlan. Várhatóan pénteken a Sajó áradása miatt lezárják az M30-as autópálya csomópontját Miskolcnál, ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a megyét kettévágja a víz.

A katonák mellett tűzoltók, polgári védelmisek, rendőrök, a Bódva, a Sajó és a Hernád áradata által fenyegetett települések lakói dolgoznak a gátakon, erősítik, magasítják azokat. Edelényben a honvédség szállító helikoptereit is bevették a védekezésbe péntek reggel.

Az éjszaka folyamán Edelényben a Bódva lesodorta a töltésmagasítást. Az ár egy méter magasan, mintegy 15 méternyi hosszon vitte le a homokzsákokat. A településről, a Bódva és az Újtemplom utcáknál csónakokkal menekítették a lakókat.

Napközben megérkezett Edelénybe a miniszterelnök. Orbán Viktor olyan embereket látogatott meg, akiket az árvíz miatt kitelepítettek - számolt be az

Index. A kormányfő ezután a megáradt Bódva folyóhoz megy. Orbánt Molnár Oszkár polgármester fogadta, a helyszínen van Pintér Sándor belügyminiszter, valamint Bencze József országos rendőrfőkapitány is.

Újra viszi a víz Háromhutát és Tolcsvát

A Tolcsva-patak mentén és vízgyűjtő területén ismét áradásnak indultak a vízfolyások. Háromhuta és Tolcsva polgármesterei arról tájékoztatták a Független Hírügynökséget, hogy ez az utóbbi évek legnagyobb árvize, ezt a kétes csúcsot eddig a keddi áradás tartotta, amikor Tolcsván több mint 150 házat vett körbe a Tolcsva-patak.

Verbovszki Károly, Háromhuta polgármestere elmondta: bár náluk már több helyen sikerült kiépíteni a védelmi rendszert, olyan áradat öntötte el a falut, hogy szinte minden lakó részt vesz a homokzsákok pakolásában, máskülönben a víz elárasztaná az alsóbb területeken álló házakat. Óhuta főtere már este is víz alatt állt.

Vojnár László Tolcsva polgármestere csütörtökön késő este arról értesítette a Független Hírügynökséget, hogy a falu nevét viselő patak fél tízre elérte az eddigi legmagasabb vízállást és még mindig árad. Bár védekező erő és felszerelés, valamint homokzsák van elég, attól tart, hogy nem tudják megfogni az áradatot. Több száz ház kerülhet víz alá.

Az MTI úgy tudja, hogy több mint 350 házat veszélyeztet a víz, amely 80 centiméterrel magasabban tetőzött, mint amit kedden mértek. Húsz családot kellett kiköltöztetni.

Elrendelték a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Ócsanálos teljes lakosságának kitelepítését a Hernád és a Vadász patak áradása miatt, pénteken tizenkét óra előtt; 273 embernek kell elhagynia otthonát - mondta Madzin Tibor polgármester az MTI-nek.

Késnek a vonatok

Győr-Moson-Sopron megyében az esti, éjszakai esőzés miatt nem indult meg az apadás Bőnynél a Cuhai-Bakony-éren. A honvédség egységeivel és helyi önkéntesekkel támogatott katasztrófavédelmi és vízügyi szakemberek most bordás megerősítéssel teszik ellenállóbbá a falun szélén álló homokzsákfalat.

Változatlan a helyzet az ország vasútvonalain, az áradások és vízátfolyások miatt van, ahol szünetel a forgalom és autóbuszok közlekednek, máshol pedig csökkenteni kell a szerelvények sebességét, ami miatt késnek a vonatok.

A Duna áradása miatt lezárják az alsó rakpartokat

Megkezdték a rakpartok lezárását pénteken Budapesten, elsőként a budai alsó rakpartot zárják le a forgalom elől a Margit híd és a Halász utca között. A pesti oldalon a Szent István park és a Markó utca közötti szakaszt várhatóan dél körül rendelik el. A vízszint emelkedése miatt a nap folyamán várhatóan az alsó rakpartokat a budai és a pesti oldalon is teljes hosszában lezárják. A rendőrség arra kérte az autósokat, hogy vigyék el parkoló járműveiket a budapesti alsó rakpartokról. A BRFK számításai szerint több száz jármű parkol az alsó rakpartokon. Az elszállított autókról a 267-2673-as telefonszámon lehet érdeklődni.

A Fővárosi Védelmi Bizottság pénteki ülését követően az önkormányzat arról tájékoztatott, hogy Budapesten is megkezdték az árvízi helyzetre való felkészülést. A Duna vízszintje a péntek reggeli órákban elérte a 600 centit, a tetőzést 800 centiméternél várják a jövő hét elejére. A vízszint várhatóan nem éri el a 2006-ban mért 860 centimétert.

Lakóövezetet a levonuló árhullám nem veszélyeztet, a Római parti üdülőövezetet azonban elöntheti a víz. A Margitsziget egyelőre nincs veszélyben, de a vízszintet folyamatosan figyelik és, ha szükséges, délután ott is megkezdik a védekezést.

A csatornázási művek is megkezdte a védekezést, ebben jelenleg 150 ember vesz részt. Estig az átemelőket, csatornacsatlakozásokat árvízi üzemmódra állítják.

Az árvízi védekezéshez szükséges anyagi fedezet - az általános tartalékból és a vis maior keretből - a fővárosi költségvetésben rendelkezésre áll.

Több helyen is leszakadhat a budai várfal

Az esőzések miatt hétfőn megcsúszott a budai várfal egy jelentős szakasz. Az

Indexazt írta: rohammunkában távolították el a földet, hogy ne dőljön ki a fal. Kiderült, hogy nem ez az egyetlen kríziszóna, a Vár szemközti oldalán egész bástya dőlhet ki, ráadásul lakóépületekre. Az első kerület évek óta nem foglalkozott a területtel, de most megkezdi a felmérést.

Nem a hétfőn megingott várfalszakasz az egyetlen veszélyeztetett zóna a budai Várban. Az esőzések miatt több olyan hely van még, ahol az 5-15 méter magas kőfalak meginoghatnak, vagy megindulhatnak a meredek lejtő irányába. Mindez a várfalon futó sétány megsüllyedésével, a házak alapjainak megrogyásával is járhat. De a megcsúszó fal veszélyezteti azokat a lakóházakat is, amelyek több helyen csak néhány méterrel arrébb állnak.

A hírportál öt olyan pontot is talált a Várban, ahol a fal komolyabb repedései miatt a közeljövőben beavatkozásra van szükség. A helyszínen felmérést végző statikus szerint a közelmúlt monszunszerű esőzései sokat rontottak a várfalak helyzetén, de a repedések nem most keletkeztek. Egyes szakaszokhoz évtizedek óta nem nyúltak hozzá, amit az első kerület is elismert csütörtöki közleményében: többek közt „az elmúlt évtizedekben elmaradt karbantartási és állagmegóvási munkái” is tehetnek a helyzetről.

A problémákat egyébként az okozza, hogy a falba épített vízelvezetők eldugultak, vagy ki sem építettek ilyeneket, vélte a szakember. Mivel a fal mögé beszivárgó víz nem tud hol távozni, kimossa a téglák, kövek közti kötőanyagot, és a jelenleg az Ellyps sétányon tapasztalható, kritikus helyzetet teremthet.