Vigyázó szemetek Koppenhágára vessétek
Fürdőruhás Greenpeace-aktivisták lepték el ma délután a Miniszterelnöki Hivatal bejáratát, ahol egy homokszigeten napágyak, kaktuszok és napernyők társaságában sütkéreztek. A trópusi hangulat Magyarország decemberét jelenítette meg 2055-ben, ahol már feltűntek egy csónakban hazájukat a tengerszint-emelkedés miatt elhagyó klímamenekültek is – olvasható a Greenpeace sajtóközleményében.
Az akció célja kettős volt: egyrészt felhívni a figyelmet a katasztrofális klímaváltozás lehetséges hatásaira hazánkban, másrészt Bajnai Gordon miniszterelnöknek címzett Greenpeace petíció átadása, amelyet több mint 11 ezren írtak alá, és amely Magyarország megfelelő és méltó szerepvállalását sürgeti a Koppenhágai Klímakonferencián. Hétfőn veszi kezdetét a 15. ENSZ Klímakonferencia, ahol a világ vezetői a meglévő Kiotói Jegyzőkönyv utódjáról, vagy egy új globális klímavédelmi megállapodás létrehozásáról tárgyalnak. „Ez a konferencia alapjaiban fogja meghatározni bolygónk és gyermekeink jövőjét. Itt a lehetőség, hogy végre ne csak hangzatos szavakkal győzzenek meg minket a világ vezetői, hanem konkrét, jogilag is kötelező vállalásokkal megakadályozzák az elszabaduló klímaváltozást.”- mondta el Stoll Barbara, a Greenpeace klíma és energia kampányfelelőse.
Habár az Európai Unió vezető szerepet kíván vállalni a klímaváltozás elleni harcban, csak abban az esetben hajlandó 2020-ra 30%-kal csökkenteni széndioxid kibocsátását az 1990-es bázisévhez viszonyítva, ha a többi fejlett ország is hasonló vállalást tesz. Az együttműködés azonban még nem igazán körvonalazódik. Sokáig kellett várni, hogy végre konkrét számok is elhangozzanak a világ nagy széndioxid-kibocsátói részéről, ám ezek a vállalások átlagban jóval elmaradnak az IPCC (Éghajlatváltozási Kormányközi Testület) 25-40%-os javaslatától. Maga a bázisév is problémát jelent, hiszen míg az EU az 1990-es évet számítja alapul, addig több nagy szennyező ország a 2000-es vagy 2005-ös évhez képest kívánja csökkenteni kibocsátását. Ez persze csak játék a számokkal, hiszen Amerika 17%-os csökkentése 2005-höz képest jobban hangzik, mintha ugyanezt a vállalást átfordítjuk 1990-hez képest, ami csupán 4%-ot jelentene. Ausztrália 2000-hez képest csökkentene 25%-ot, ami az EU által kijelölt bázisévhez viszonyítva körülbelül 10%-os redukálással járna. Kína vállalása már csak hab a tortán, hiszen ígérete szerint minden egységnyi GDP növekedéshez 40-45%-os kibocsátás-csökkentést rendel, csakhogy ez az évi 10%-os GDP emelkedéshez képest valójában minimális változtatást jelent.
„Felháborítónak tartjuk, hogy Amerika és Kína még mindig ki akar térni a felelősség alól, és csak a kibúvókat keresik, mint ahogy azt már a novemberi APEC csúcs is előre vetítette. Az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés országainak találkozóján kötött alku szerint a klímavédelmet szolgáló konkrét döntéseket, amelyeket a 15. ENSZ Klímakonferencián kellene meghozniuk, egy bizonytalan időpontig tolnák ki.” – mondta el Dóci Gabriella, Greenpeace sajtószóvivője, aki hozzátette – „Örülünk annak, hogy Bajnai Gordon miniszterelnök személyesen is képviseli hazánkat a klímakonferencián. Bízunk benne, hogy Magyarország az
Európai Unión belül is konstruktívan fog hozzájárulni egy új megállapodás létrejöttéhez, és nem ismétlődik meg a tavaly Poznanban rendezett klímakonferencia esete, amikor a kelet-európai blokk Lengyelország vezetésével szétzilálta az Uniós egységet.
A Greenpeace és más nagy civil szervezetek szerint a klímaváltozás megfékezéséhez 2020-ig a globális szén-dioxid kibocsátást az 1990-es bázisévhez képest 40%-al kell csökkenteni. Ezen kívül a fejlett világ részéről évi 110 milliárd eurós támogatás szükséges ahhoz, hogy a harmadik világ országai fejlődésüket tiszta technológiákra alapozhassák, és a klímaváltozás mára már elkerülhetetlen hatásaihoz alkalmazkodni tudjanak. Továbbá 2015-re egy globális erdővédelmi alap létrehozásával véget kell vetnünk a pusztító fakitermelésnek, hiszen az erdők az üvegházhatású gázok megkötésében kiemelten fontos szerepet játszanak.