Kitört a járvány: csaknem 140 gyerek betegedett meg Veszprém vármegyében

A héten két tömeges, közösségi gastroenteritis-járványról érkezett jelentés – közölte hétfőn a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ.

2024. február 12., 19:43

Szerző:

Egy Veszprém vármegyei általános iskolában 2024. január 25-én hányással, hasmenéssel, hasi fájdalommal és légúti tünetekkel járó enterális járvány kezdődött, 418 fő exponáltból 139 fő (138 tanuló, 1 dolgozó) betegedett meg. Két fő kórházi kezelésre szorult. 2024. február 2-án a területileg illetékes járási hivatal munkatársai az iskolában helyszíni járványügyi vizsgálatot végeztek, és ezzel egyidőben határozatban folyamatos fertőtlenítést rendeltek el.

A megbetegedéseknél az élelmiszer eredet nagy valószínűséggel kizárható. Két betegtől származó székletminta laboratóriumi vizsgálata folyamatban van.

Pest vármegyében, egy kézilabda edzőtáborban 2024. január 25-28. között 69 fő résztvevőből (58 gyerek, 11 kísérő) 45 fő enterális megbetegedéséről érkezett jelentés. A vezető tünetek hányás, hasmenés, fejfájás, láz voltak. Három fő kórházba került és a náluk kezdeményezett diagnosztikus székletvizsgálat még nem fejeződött be.

A területileg illetékes kormányhivatal népegészségügyi osztálya helyszíni járványügyi ellenőrzést végzett a sportcsarnokban, ahol a résztvevők elszállásolása történt és a területi élelmiszerbiztonsági és állategészségügyi hatósággal közösen a főétkezést biztosító fogadóban. Mindkét helyen közegészségügyi hiányosságokat találtak, amelynek megszüntetésére irányuló szükséges intézkedéseket megtették. A helyszíni vizsgálat alapján az étel eredet nem kizárható, az ételminták és tisztasági törlékminták laboratóriumi vizsgálata folyamatban van – olvasható a jelentésben.

A héten egy, importált eredetű malária megbetegedés került a nyilvántartásba. Budapesten élő, 27 éves kenyai származású férfi 2023. november végétől és 2024. január közepéig Kenyában tartózkodott. A hazaérkezését követően elvégzett parazitológiai vizsgálat a Plasmodium falciparum kóroki szerepét igazolta.

A szamárköhögés is gondot jelent

 

A hazánkkal szomszédos Horvátországban és Szerbiában is rekordszámú szamárköhögéses esetről számolt be az ottani központi közegészségügyi-járványügyi hivatal – közölte korábban közleményében a Nemzeti Népegészségügyi Központ.

 

Elsősorban a gyerekekre veszélyes a szamárköhögés

 

Amint arról a 168.hu is beszámolt, a tomboló szamárköhögés járvány oka az, hogy bár van ellene kötelező védőoltás, az alacsony átoltottság miatt a fertőzöttek aránya egyre nő. Horvátországban 40 éve nem volt ekkora járvány. Horvátországban a betegek többsége 10 és 14 év közötti gyermek. A legtöbb megbetegedést Zágrábban és Splitben regisztrálták. A horvát fővárosban mobil tesztelőpontokat is felállítottak, hogy kiszűrjék a fertőzötteket. Tavaly decemberben már közel 1500 esetet regisztráltak. Az átoltottság mindössze 85 százalékos az országban.

Szerbiában szintén gyorsan tejed a fertőzés, decemberre már meghaladta a 900 regisztrált esetszámot a járvány.  A legtöbb megbetegedést a szerb fővárosban, valamint a nyugat-bácskai régióban regisztrálták. Belgrádban a betegek száma meghaladta a négyszázat, korábbi években ilyen sok esetet nem vettek nyilvántartásba, az utóbbi évtizedekben a legtöbben, 29-en 2018-ban betegedtek meg a hivatalos adatok szerint. 2022-ben például egyetlen esetet sem regisztráltak. 

A szakemberek szerint a helyzet aggodalomra ad okot, a betegség ugyanis szinte már eltűnt, létezik ellene védőoltás is, ám a szülők egyre gyakrabban utasítják el, hogy gyermekük védőoltást kapjon.

Erre hívja fel a figyelmet a Nemzeti Népegészségügyi Központ

A védőoltással megelőzhető fertőző betegségek terén Magyarország olyan eredményeket ért el, melyekre joggal lehet büszke. A 99 százalék körüli átoltottságot, valamint a sporadikus szintre szorított, védőoltással megelőzhető gyermekkori fertőző megbetegedéseket, az elért eredményeket nem véletlenül ismerik el a tőlünk keletre és nyugatra fekvő országok is.

Jelenleg hazánkban 12 fertőző megbetegedés ellen biztosított védőoltás az életkorhoz kötötten kötelező védőoltási rend keretében.

A családban, a közeli hozzátartozóknak adott védőoltás segít megvédeni a fertőzéstől az idősebbeket, illetve az egészségi állapotuk miatt nem oltható személyeket. Kiterjedtebb oltatlan gócokban (pl. oltásellenesek csoportjában) viszont könnyebben terjed a baktérium, sokan megbetegedhetnek.

A felnőttek egy emlékeztető oltással felfrissíthetik a gyermekkori védettséget.

Különösen fontos az oltás beadatása, ha újszülött érkezik, érkezett a családba. A csecsemők az első oltásaikat 2-3-4 hónapos korban kapják. Ha a csecsemő még az oltások nyújtotta védettség kialakulása előtt fertőződik, a betegség súlyos, akár életveszélyes is lehet a számára. Éppen ezért fontos kiemelni, hogy a korai életszakaszban a csecsemő fertőződését a családtagok, különösen az anya védettsége előzheti meg. Ehhez az szükséges, hogy a családtagok még a baba érkezése előtt emlékeztető oltást kérjenek saját maguk számára.