Vége a rezsicsökkentésnek!

Az éves költségvetésen túl az egyetlen kötelező dokumentum, amit a kormánynak meg kellett csinálnia, és iránytűként szolgálhat, az a konvergenciaprogram. A Policy Agenda azt vizsgálta meg, hogy mi olvasható ki kormányzati programként ebből az anyagból.

2014. május 14., 13:54

A szokásjogtól eltérően a harmadik Orbán-kormány nem fogadtatta el programját az Országgyűléssel. Miután a kormánypártok választási programot sem tettek közzé, ezért nehéz felmérni, hogy mi várható az elkövetkező négy évben – számolt be róla a Stop.hu.

2010-ig hagyomány volt, és egyfajta választói elvárás is, hogy a kormányzásra törekvő pártoknak valamilyen formában és szakmai mélységben elkészítve legyen választási programjuk. Ez alapján a megválasztásra kerülő kormányfő beterjesztette kormányprogramját az Országgyűlés elé, amely nyilvánvalóan nem volt kötelező érvényű, de mindenképpen jelzőbójákat tartalmazott, azaz megmutatta, hogy milyen területekre fognak koncentrálni a kormányzati szakpolitikák a ciklus egészében.

A mostani választás ebből a szempontból jelentős változást hozott. A Fidesz–KDNP semmilyen választási programnak látszó dokumentumot sem mutatott be, illetve úgy választották meg a miniszterelnököt, hogy nem mutatta be kormányának programját.

Az Európai Unió felé való kötelezettségeink miatt ugyanakkor van egy minden évben kötelezően megírandó dokumentum, amely hároméves távlatban tartalmazza a kormány szándékait. Ez a konvergenciaprogram, amely konkrét számokat tartalmaz költségvetési tervezési irányokkal, a gazdasági és társadalmi fejlődést bemutató tervekkel kapcsolatosan. Természetesen annyiban van ennek az anyagnak kötelező ereje, hogy a végcélt, azaz az alacsony költségvetési hiánycélt, a csökkenő államadósságot és az alacsony inflációt teljesítenie kell a kormányzatnak. Az viszont, hogy ezt milyen eszközökkel éri el, lényegében nemzeti szuverenitás lehet.

Az április végén a kormány által elfogadott konvergenciaprogram a Policy Agenda szerint négy pontban értelmezhető a kormányzati program szempontjából:

1. Nem lesz rezsicsökkentés

A Konvergencia Programban szerepel, hogy „a családok 2014-ben 300 milliárd, 2015-től kezdődően pedig évente közel 340 milliárd forint kiadásától mentesülnek, ami fogyasztásuk élénkülését ösztönzi”. A jövő évre vonatkozó növekedés abból ered, hogy idén három különböző időpontban csökkentik a villamosenergia, a gáz és a távhő árát.

Ez azt jelenti, hogy nem számol a kormány további rezsicsökkentéssel a jövő évben. Azaz a 2013-ban megkezdett folyamat megáll, illetve azt sem tervezik, hogy az állami közműszolgáltatás olcsóbb lenne, mint a jelenlegi rendszer. Ellenkező esetben ennek a lakossági megtakarításokra gyakorolt hatását biztosan feltüntették volna, mivel ez a fogyasztás erősödését, a gazdaság fejlődését vetítené előre.

2. Nem lesz több pénz közmunkára

A kormány az országgyűlési választások után döntött arról, hogy havi átlagban kétszázezer, nyolc órában foglalkoztatott közmunkást akar ez évben alkalmazni. Ez, ha ténylegesen teljesül a terv, akkor a jelenlegihez képest kb. százmilliárd forintos többletköltséget jelentene a mostani költségvetésben tervezettekhez képest.
A konvergenciaprogramban ugyanakkor nem szerepel, hogy további forrásokat akarnának erre a területre átcsoportosítani. Pedig ez alapvetően érintené az idei költségvetés fenntarthatóságát és a jövő évi terveket.

3. Az SZJA 9 százalékra mérséklése várat magára

A választások előtti kormánypárti ígéretek egyike volt a 9 százalékos szja-kulcs bevezetése. Varga Mihály miniszter ezt már 2015-re megvalósíthatónak tartja. A konvergenciaprogram ugyanakkor nem tartalmazza ennek a fedezetét, mivel 2017-ig kitekintően a jövedelem és vagyonadók GDP szerinti nagyságát 6,7 százalékra becsülik. Ez jelenleg 6,9 százalék.

Abban az esetben, ha a 9 százalékos szja-kulcs megvalósulna, az évente ötszázmilliárd forinttal csökkentené az adóbevételt. Ez pedig a jelenlegi számok szerint csak akkor valósítható meg, ha az állam a vagyonadóágon szedné be ezt a pénzt. Ezt nem fogja felvállalni a kormány.

4. 2016 lesz a kormány mélypontja

A kormány is elismeri, hogy a beruházások motorját az európai uniós alapokból kapott támogatások jelentették. Ugyanakkor a konvergenciaprogramban már most felhívják a figyelmet, hogy 2016-ban kifut a mostani programok hatása, és az új pályázati időszak még nem érezteti kedvező hatását. Ez pedig kimondatlanul az állami beruházások visszaesését jelenti, amely leginkább az építőiparra lesz hatással.

Tegnap 16:34

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt. az össznépi mémmé vált „Gondolom, nem gyalog” szállóige kereskedelmi használatát kívánja kizárólagos védjeggyel szabályozni.

Az E.ON által közzétett karbantartási terv szerint június 30. és július 6. között összesen 176 településen várható áramszünet, ráadásul hat helyen gázszolgáltatási kieséssel is számolni kell – a Balaton környékét különösen érinti a változás.