Védjen engem!

Interjút adott a 168 Órának, majd visszavonta nyilatkozatát Gaskó István. Érvelését lapunk nem fogadta el, a beszélgetés szerkesztett változatát közöljük. Ebből kiderül: miután Gaskó elérte, hogy a vasutasok ötmilliárdot kapnak a Cargo-privatizációban vállalt munkájukért, újabb tárgyalásokba fog: jobb belátásra akarja bírni a kormányt a nyugdíjrendszer, a háromoldalú érdekegyeztetés, a sztrájkjog, a rendvédelmi kar ügyében is. A Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezetének elnökével, a LIGA vezetőjével KRUG EMÍLIA beszélgetett.

2011. december 19., 12:27

– „Gaskó megkapta a 30 ezüstpénzt.” „Megvették kilóra.” Hallotta, cáfolta a vádakat. Tegyük fel, nem vették meg. De nem kellett volna jobban ügyelni a látszatra?

– Mi a látszat?

– Délelőtt megegyezik a miniszterelnökkel arról, hogy a vasutasok megkapják az ötmilliárdot, délután meg lefújja a sztrájkot, két nap múlva nevét adja egy álmegállapodáshoz, amit hat helyett csupán három szakszervezeti konföderáció írt alá.

– Legszívesebben azt kérdezném, hogy meddig akar velem beszélgetni.

– Miért?

– Hogy meri azt mondani, hogy álmegállapodás? Ön szerint nem eredmény az, hogy a szakszervezetek működési feltételei rendeződtek?

– Részmegállapodást kötöttek a kollektív jogokról. Ám az aláírt dokumentum arról is szól: a felek rögzítik, hogy a törvényjavaslatról egyeztettek, annak elfogadását – bizonyos szakmai fenntartásaik mellett – fő irányban támogatják, lezártnak tekintik a vitát. Ami azt sugallja, mintha az egész Munka törvénykönyvével kapcsolatban konszenzus lenne. S lám, Lázár János máris arról beszélt, sikerült megvédeni a munkavállalók jogait. Jó trükk. Önök meg ehhez asszisztáltak.

– Nem érdekel, mit mondott Lázár. Júliusban egy rabszolgatörvénnyel szembesültünk. A Ligában testület elé vittük a kérdést: minket meghívtak tárgyalni, másokat, akiket korábban igen, most nem. Arra jutottunk, el kell mennünk egyeztetni. A kormánytisztviselők, a köztisztviselők indoklás nélküli felmondásáról, az egykulcsos adó bevezetéséről, az OÉT eltörléséről megkérdezésünk nélkül döntött a kormány. Simán megtették volna, hogy az új Mt-t is tárgyalás nélkül terjesztik a parlament elé, ha nem ülünk le velük. Amikor áprilisban idelátogatott Orbán – ami a 168 Órának nagyon gyanús volt – megegyeztünk: az Mt-tárgyalásokba bevonnak minket.

– Az a gyanús, hogy a többieket nem vonták be.

– Ez nem egy kommuna. A szakszervezeti egység nem most bomlott föl. Nem is létezett. 1997-ben Horn Gyulával együtt az MSZOSZ és a SZEF akarta kitolni a Ligát az OÉT-ből. 2007-ben a tanács munkavállalói oldala egységesen azt mondta: nem fogadjuk el a tb-privatizációját megengedő törvényt. Volt, aki sztrájkolt, tüntetett, más várta a privát pénztárakban a felügyelő-bizottsági helyét. A mostani egyeztetésen nem lehetett ott mindenki, ezt sajnáljuk.

– Mondta Orbánnak, hogy nincs rendben a válogatósdi?

– Jeleztem, de amikor nagy ritkán találkozunk, nem a szakszervezeti kollégák legitimációs problémáival foglalkozom.

– Ez nem az ő legitimációs problémájuk. Viszont az ön hitelességét nagyban rontja.

– Mért?

– Kritizálja a balra húzó szakszervezeteket, miközben ön épp ugyanezt a játékot űzi jobbra.

– Normális kapcsolatban állok a miniszterelnökkel. Ez baj? A Liga ma már a legnagyobb konföderáció. Ha a kormány tárgyalni hívja, megy. És ilyenkor valamennyi magyar munkavállaló, köztük SZEF-esek, autonómok érdekét képviseljük. Ön viszont kizárólag a távolmaradó szakszervezeti tisztségviselők presztízsét védi.

– Téved. Azt firtatom, nem lehetett volna egységesen nagyobb nyomás alatt tartani a kormányt, több eredményt elérni, ha önök nem legitimálják a megállapodást?

– Elmondtam, hány törvényt vitt át a Fidesz egyeztetések nélkül. Ön szerint vállalni kellett volna a kockázatot csupán azért, mert megsértődünk azon, hogy két-három konföderáció vezetője nem ücsöröghet ott?

– Min múlik, hogy ki ücsöröghet ott?

Gaskó István válaszát és a teljes interjút a 168 Óra eheti számában olvashatják.

Az interjú hangfelvétele – vágatlanul:

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.