Varga Mihály szerint spekulatív hozamvadászok kötöttek lakástakarék-szerződéseket az utolsó két napban
Pár napja Varga Mihály a Világgazdaság konferenciáján azt mondta, hogy 40 ezer last minute lakástakarék pénztári szerződést kötöttek az emberek, amikor már tudták, hogy a kormány megszünteti a lakástakarékossági formát. A pénzügyminiszter az ATV-nek adott interjúban erről azt mondta, hogy a lakástakarék pénztári szerződések esetében sokszor hozamvadász szempontok érvényesültek.
– Az utolsó 48 órában tömeges volt a szerződéskötés. Ebből is látszik, hogy sok esetben nem lakáscélú, hanem spekulatív volt az igénybevétel, hozamvadász szempontok érvényesültek. Amikor sokan, tömegesen próbálnak egy 30 százalékos állami támogatást igénybe venni, akkor azt nem feltétlenül lakásfelújításra akarták felhasználni
– fogalmazott ezzel kapcsolatban.

A megszüntetés előterjesztője, a fideszes Bánki Erik azt nyilatkozta, hogy a támogatást sok esetben medence és szauna építésére használták fel. Varga Mihály állítása szerint ezt adatokkal is tudják bizonyítani.
– Igen, természetesen, azért vannak erre számok. Amikor a legnagyobb lakáskassza-piaci szereplő a begyűjtött források kétharmadát – és ebben az állami támogatás is benne van – hitelként helyezi ki az ügyfeleihez, akkor itt szerintem nem az alapvető cél teljesüléséről van szó
– jegyezte meg.
A Fundamenta elnök-vezérigazgatója, Tátrai Bernadett cáfolta az extraprofitot, és kijelentette, hogy a lakástakarékok 110 milliárd forint bevételt generálnak az államkasszának, miközben az állami támogatási keret 60-70 milliárdos volt az idén, tehát az állam jól jár.
– Nem pontosak a számok, mert már 800 milliárdos állománynál tartunk, tehát messze nem 110 milliárd forintról van szó, hanem 800 milliárdról
– jelentette ki Varga Mihály.
A miniszter arra a felvetésre, hogy sokan attól félnek, hogy visszamenőleges hatálya lesz a törvénymódosításnak, annyit válaszolt:
– Miért lenne?
Véleménye szerint emögött az az állítás lakozik, hogy talán nem szabályos vagy tisztességes módon köttettek a szerződések. Ez azonban nem a Pénzügyminisztérium hatásköre, hanem a pénzügyi felügyeleté, és a jegybank vizsgálhatja meg, hogy valóban határidőre történtek-e a szerződéskötések. Arra a kérdésre, hogy a pénzügyi felügyelet vizsgálja ez az utolsó két napban kötött szerződéseket, Varga Mihály azt válaszolta, hogy nem ő a felügyelet vezetője, ezért erről nem tud nyilatkozni.