Újra követelik, hogy tüntessék el a német megszállási emlékművet a Szabadság térről

2018. március 13., 07:57

Szerző:

A 2014-ben, horribilis közpénzekből felállított Szabadság téri Német Megszállás Áldozatainak Emlékművére adott V. kerületi tulajdonosi hozzájárulás visszavonását kérte a Belváros-Lipótváros képviselő-testületétől Steiner Pál szocialista önkormányzati képviselő, a városrész korábbi polgármestere. 

Steiner – akinek ugyane tárgyban indított 2014-es népszavazási kezdeményezését az Alkotmánybíróság tanácsa erősen vitatható indokokkal elkaszálta – a március 8-i testületi ülésre benyújtott indítványában emlékeztet: a kormány által kiemelt beruházásnak nyilvánított, „országos éredekként" tálalt emlékmű-állítás már terv korában is hatalmas társadalmi és nemzetközi tiltakozást váltott ki.

A  MAZSIHISZ már az 2014 elején tudatta:

az emlékmű koncepciója azt sugallja, hogy Magyarország tétlen és vétlen áldozata volt a német megszállásnak,

mintha a magyar hatóságok az ország megszállása után nem nyújtottak volna hathatós segítséget közel félmillió zsidó haláltáborba deportálásában. A tervezett emlékművet bírálta a német és az izraeli nagykövetség, széles körű civil és ellenzéki demonstráció-sorozat  indult ellene. A szoborzat miatt az EMIH is tiltakozott, a MAZSIHISZ pedig konkrétan bojkottálta a holokauszt emlékév kormány által szervezett rendezvényeit.

A tiltakozások hatására Orbán Viktor miniszterelnök a választásokig felfüggesztette az emlékmű kihelyezésének munkálatait és egyeztetést ígért, ám az elmaradt. 2014. április 8-án megkezdődött az emlékmű felépítése. E naptól a Szabadság téren folyamatos tiltakozás kezdődött. Neves közéleti személyiségek, művészek, civil szervezetek vettek  részt a kordonbontási akciókban, világhírű karnagy vezetésével, és kórusok előadásában, tömegrendezvényeket szerveztek. A tüntetők ellen karhatalmi eszközökkel fellépett a rendőrség, az ügyészség egyes demonstrálókat megrovásban részesített.

Fotó: Wikipédia

A tüntetők a helyszínen létrehozták az Eleven Emlékmű című élő kiállítást, ahol a német megszállás nyomán elhurcoltakra emlékeztető tárgyakat, fényképeket, levélmásolatokat és a zsidó vallás rendelése szerint kavicsokat helyeznek el a mártírok emlékére. 

Mindennek ellenére 2014. június 20-án rendőri védelmet igénybe véve, az éj leple alatt a szobrot a helyére emelték. A tüntetők a tér megnyitása után tojással és kefírrel dobálták meg a kompozíciót.

Steiner szerint döbbenetes, hogy az emlékművet máig nem avatták fel, négy év alatt az Orbán-kormány egyetlen tagja sem jelent meg mellette, erkölcsi értelemben egy pillanatra sem vállalta fel a gondolatiságát. Érdeklődünkre elmondta: a történelemhamisító emlékműnek nem szabad a Belváros emblematikus terén, a Szabadság téren állnia. A súlyosan megosztó, erkölcstelen és hamis emlékmű fenntartja a gyűlöletet és állandósítja a belvárosi lakosok között a folyamatos feszültséget, rontja a nemzetközi jó hírünket és károsan hat az idegenforgalomra is.

A helyi képviselő-testület egyetlen erkölcsös és méltányos magatartása az lenne,

ha visszavonnná a tulajdonában lévő közterületen az emlékmű felállításához adott tulajdonosi hozzájárulását. Egyben felkéri a kormányt az emlékmű lebontására, annak elszállítására, és a Szabadság tér érintett közterületén az eredeti állapot visszaállítására.

A testület nem vette napirendre a előterjesztést, amelyet Szentgyörgyvölgyi Péter polgármester sürgősségi indítvánnyá minősített. Eszerint a javaslatot a következő ülésen újra elő kell venni. Steiner lapunknak azt mondta: nem áltatja magát, hogy az anyag napirendre kerül, ha így lesz, akkor viszont a kormányhivatalhoz fordul, és általában véve is minden rendelkezésére álló jogi eszközzel folytatja az ellenállást. 

Kérdésünkre hogy miért éppen most érezte idejét, hogy újra elővegye az ügyet, közölte: valóban nem véletlen az időzítés, azt reméli, hogy a kampány hajrájában a szokásosnál nagyobb figyelmet kap a kezdeményezése, mint általában.

Steiner – ugyancsak a március 8-i ülésen interpelláicóban kérdezte a polgármestert:

mit kíván tenni annak érdekében, hogy a Belváros ne váljon közpénzen épített Horthy-kegyhellyé? 

A szocialista politikus emlékeztetett:  a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) részéről  a Belvárosi Nagyboldogasszony templomba februárban meghirdetett, Boros Péterrel, Lezsák Sándorral és Szakály Sándor történésszel meghirdetett Horthy-emlékmise az országos tiltakozás miatt ugyan elmaradt. A Horthy Miklós Emléktársaság által szervezett emlékmisét azonban később simán megtartották a Szabadság téri református templomban; ez az a templom, ahol évek óta egy Horthy-mellszobor dölleszkedik.

Szentgyörgyvölgyi Péter minderre csupán annyit közölt, hogy

„nem óhajt beleavatkozni az egyház belügyeibe." 

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt. az össznépi mémmé vált „Gondolom, nem gyalog” szállóige kereskedelmi használatát kívánja kizárólagos védjeggyel szabályozni.

Az E.ON által közzétett karbantartási terv szerint június 30. és július 6. között összesen 176 településen várható áramszünet, ráadásul hat helyen gázszolgáltatási kieséssel is számolni kell – a Balaton környékét különösen érinti a változás.