Újabb 240 millió az olimpiai pályázatra
Magyarországnak nemhogy olimpiára, de az olimpiai pályázatra sincs se pénze, se szüksége – jelentette ki az Együtt. A párt budapesti elnöke a PricewaterhouseCoopers újabb 240 millió forintos szerződésének nyilvánosságra hozatalát követeli, hogy kiderüljön, mi került ennyi pénzbe azután, hogy a megvalósíthatósági tanulmányra az adófizetők már kétszer ennyit kifizettek.
„Az a Schmitt Pál lett az Olimpiai Pályázati Bizottság elnöke, aki úgy gondolta, hogy egy szövegnek a fordítása önálló alkotásnak, tudományos munkának számít. Ezt a vitát korábban egyszer már elvesztette, a doktori címével és a köztársasági elnöki poszttal egyetemben. A gondolatát azonban most az olimpiai pályázatnál plagizálják, a PricewaterhouseCoopers 240 millió forintot kap, hogy gyakorlatilag lefordítsa a korábban már kifizetett megvalósíthatósági tanulmány egy részét.”
Az Együtt szerint az egész olimpiai pályázatra a sunnyogás jellemző. Erről a megbízásról sem a kormánytól tudunk, hanem azért, mert tegnap megjelent az európai közbeszerzési értesítőben, hogy 2015. november 19-én lezártak egy eljárást, amelyben úgymond műszaki okok miatt csak egy ajánlattevő képes teljesíteni, mégpedig a PricewaterhouseCoopers. A megbízás tárgya egy pályázati kérdőív elkészítéséhez kapcsolódó kiegészítő szolgáltatás.
A szerződés nem elérhető. Ezért tegnap Pataki Márton, az Együtt budapesti elnöke közérdekű adatigénylést adott be, hogy kiderüljön, pontosan miről van szó.
A szóban forgó pályázati kérdőív egyébként három részből áll: az elsőben 86 kérdésre kell válaszolni, legfeljebb 60 oldalon, a másodikban 23 kérdésre kell válaszolni, legfeljebb 20 oldalon, a harmadikban 134 kérdésre kell válaszolni, legfeljebb 110 oldalon. Térképekkel és táblázatokkal együtt, angolul és franciául.
A kérdések olyasmikre vonatkoznak, mint helyszínek, létesítmények, közlekedés, jogi környezet, költségvetés, versenynapok, időjárás. Néhány kérdésben döntést kell hozni, ebben egy tanácsadó cégnek nincs feladata, minden más tételesen benne van az 1372 oldalas megvalósíthatósági tanulmányban, amely pontosan ezekkel a kérdésekkel foglalkozik. Azért pedig a magyar adófizetők 480 millió forintot már kifizettek – hangsúlyozza a párt közleménye.
Az Együtt szerint a szövegek kivágása a tanulmányból, és azok lefordítása nem kerülhet 240 millió forintba, ahogy nem igaz az sem, hogy csak PwC tudja ezt elvégezni. El tudná ezt végezni bármely közepes képességű egyetemista, diákmunkában, az ár töredékéért, de talán még Schmitt Pál is. Az Együtt ezért követeli, hogy azonnal hozzák nyilvánosságra az érintett szerződést.