Új médiaháború küszöbén az ország
A magyar média számos szereplője szembeszállt a Fidesz tervezett médiaszabályozásával. Az elmúlt néhány napban a nemzetközi újságíró szervezetek is sorra juttatták el tiltakozásukat a Fidesz-kormány tervezete miatt. Az ellenzéki pártok közül az MSZP és az LMP a médiapuccs leállítását a szájkosártörvények visszavonását követeli.
Aggályosnak tartják a magyar médiatörvényt a 168 óra által megkeresett nemzetközi újságíró szervezetek. Az Európai Újságírók Szövetsége közleményben tiltakozott, az amerikai székhelyű Freedom House is azt tervezi: nyilvánosan határolódik el a magyar médiatörvénytől.
– Egyebek mellett felháborítónak tartjuk, hogy a magyarországi kormánypárt egy ekkora horderejű törvényt 3-4 nap alatt, ráadásul az érintettek megkérdezése nélkül szavaz meg – mondta a 168 órának Marc Gruber, az Európai Újságírók Szövetségének európai igazgatója. Gruber hozzátette: érintettek alatt nem csak az újságírókat és a szerkesztőket érti.
– Mindenki érintett, aki újságot olvas vagy tévét néz – mondja.
A 168 óra megkereste a Nemzetközi Újságíró Szövetséget is (IPI). Anthony Mills, a sajtószabadságért felelős osztályvezető azt mondta: a törvény számos kérdést felvet. Legfőképp a kötelező tájékoztatásról szóló fejezetet kifogásolta.
– A független, demokratikus tájékoztatás elve sérül, ha életbe lép ez a rendelkezés – mondta.
EBESZ: Aggasztó javaslatok
A médiacsomag jövő hétre parlamenti szavazásra kitűzött részének leállítására hívta fel a magyar kormányt csütörtökön az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-képviselője - közölte a tisztségviselő irodája. A törvényhozási folyamat leállítása mellett a törvényjavaslat módosítására irányuló, a szakmai érintettek bevonásával zajló nyilvános egyeztetést is szorgalmazott Dunja Mijatovic. A javasolt törvények rendkívül aggasztóak a magyarországi sajtószabadságra nézve - írta a közlemény szerint az EBESZ illetékese Martonyi János külügyminiszternek címzett levelében.
Elfogadásuk ahhoz vezethet, hogy az összes műsorszolgáltató politikai döntéseknek lesz alárendelve - tette hozzá a sajtószabadság-képviselő.
A tervezett törvényi változások a médiaszabályozási rendszer teljes átalakítását célozzák - áll a közleményben. Az új törvényi szabályozás szerint létrejönne két új testület, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és a Médiatanács, a kereskedelmi és a közszolgálati műsorszolgáltatás engedélyező szerve. A hatóság elnökét a miniszterelnök nevezné ki, és a parlament ugyanazt a személyt választaná meg a tanács elnökévé.
A kormánypárt a parlamenti mandátumok több mint kétharmadával rendelkezik. Az új szabályozás elfogadása a kereskedelmi és a közszolgálati műsorszolgáltatók feletti kormányzati ellenőrzéshez vezethet - figyelmeztetett Mijatovic.
MSZP: szájkosártörvények
Az MSZP elnöke arra szólította fel a kormánypárti többséget, hogy halassza el a Fidesz által benyújtott médiacsomag egyes részeinek hétfői végszavazását, a csomag őszi szavazásra szánt elemét, az úgynevezett médiaalkotmányt pedig vonja vissza.
Lendvai Ildikó úgy fogalmazott: "vissza a feladóhoz a médiacsomagot!" Az MSZP a Fidesz által megindított "médiapuccs" azonnali leállítását, "a sajtószabadságot és a közszolgálati média pártatlanságát fenyegető szájkosártörvények" visszavonását, a szavazások elhalasztását követeli - írja a szocialisták leköszönő pártelnöke.
A szerinte alkotmányossági aggályokat is felvető, a véleménynyilvánítás szabadságát súlyosan korlátozó, minden előzetes egyeztetést nélkülöző törvénycsomag egy részéről már a június 28-i, hétfői parlamenti ülés végső döntést hozna. A másik részének szavazását a Fidesz szeptemberre, "a vétójoggal aligha élő új köztársasági elnök kinevezése utánra halasztotta" - tette hozzá.
Lendvai Ildikó közleményében idézi az Európai Újságíró Szövetség tiltakozását is. Aidan White, a szervezet főtitkára egy szerdán kiadott közlemény szerint úgy nyilatkozott, hogy a magyar Országgyűlés elé került javaslat "korlátozó jellegű", amely "keretek közé szorítja a véleménynyilvánítás jogát, így a szólásszabadságot is". Kijelentette, hogy a tervezet "nem felel meg a pluralizmus és a sokféleség európai normáinak", és az órát azokba az időkbe állítaná vissza, amikor Magyarország kommunista uralom alatt és a média állami ellenőrzésének árnyékában élt..
Az MSZP elnöke emlékeztet arra is, hogy a parlament kulturális és sajtóbizottságának szerda délelőtti ülésén több sajtószakmai szervezet mondta el véleményét a médiacsomagról. Ezzel kapcsolatban úgy fogalmaz, hogy "a nagy erejű tiltakozásokat látva" a parlament kulturális bizottságának fideszes elnöke a már benyújtott és jórészt napokon belül végszavazásra kerülő törvényjavaslatok "utólagos szentesítése érdekében meghívta az ülésre a szakmai szervezetek képviselőit, akik számos aggodalmat fogalmaztak meg".
Mindezek miatt az MSZP "vissza kívánja küldeni a médiacsomagot a feladóhoz", és arra hívja fel a kormánypárti többséget: "állítsák meg az órát, amelyik a sajtószabadságot fenyegető ketyegő bombát működésbe hozná".
LMP: Vérlázító
"Vérlázítónak" nevezte a Fidesz által benyújtott médiacsomagot az LMP frakcióvezető-helyettese is.
Karácsony Gergely azt mondta, a javaslat a mindenkori kormány alá rendeli a közszolgálati médiumokat. Szerinte a javaslatcsomagban a szólásszabadságot korlátozó tételek is vannak. A politikus közölte, hogy a csomag a legrosszabb várakozásaikon is túlmegy és emiatt ő "talicskával fogja betolni" a törvényjavaslatokhoz a módosító indítványokat.