Minden, amit az Ügyfélkapu állítólagos megszűnéséről tudni kell

Az Ügyfélkapu jelenlegi formájában valóban megszűnik, de azért nem kell kétségbe esni. 

2024. október 23., 11:01

Szerző:

Az Ügyfélkapu jelenlegi formájában megszűnik, ám valójában csak arról van szó, hogy más módon lehet majd a jövőben a felületre belépni. A Digitális Állampolgárság (DÁP) program terjedésével ugyanis fontos változások jönnek az online intézhető állami ügyekben – írja a Forbes. 

Digitális Állampolgárság Program 

Mint ismert a Digitális Állampolgárság Program szeptember 1-jével strartolt el, ennek részeként pedig nemsokára megszűnik az eddig használt, Ügyfélkapun keresztüli belépési lehetőség. A megszűnés kapcsán azonban számtalan téves információ látott már napvilágot, ezeket tesszük most rendben.

A Ügyfélkapu nem szűnik meg, csak átalakul 

Az első és legfontosabb tisztázni való, hogy az Ügyfélkapu valójában tényles csak egy kapu, egy belépési lehetőség, egy elektronikus azonosítási szolgáltatás, melyek keresztül a Személyre Szabott Ügyintézési Felületen (SZÜF) online lehet intézni bizonyos ügyeket. A DÁP indításával pedig nem az ügyintézési felület szűnik meg, pusztán az oda való belépés módja. Az Ügyfélkapun keresztüli belépésnél már figyelmeztetnek is a váltásra, hiszen a következő szöveggel lehet találkozni: 

A következő azonosítási módok 2025. január 16-tól megszűnnek.Váltson Ügyfélkapu+-ra vagy DÁP mobilalkalmazásra!

Ugyanez a szöveg szerepel az eSzemélyis, a telefonos és az arcképes azonosításnál is. Tehát a korábbi belépési módot kivezetik 2025 elejétől, onnantól kezdve csak az Ügyfélkapu+, illetve a QR-kód-leolvasós DÁP mobilapp marad. Vagyis ez azt jelenti, hogy a DÁP-nak lesz alternatívája, az Ügyfélkapu+-on keresztül továbbra is lehet ügyeket intézni, ezt törvényben is rögzítik. 

Félreértés 

A félreértés feltehetően onnan ered, hogy az Ügyfélkapu+ megszűnését vetíti előre egy kormányzati szerv belső utasításaira hivatkozva. Ez azonban valószínűleg tényleg félreértés lehet, mert az a két dolog csúszhatott össze, hogy 2026-tól a DÁP-on belül elindult az ePosta, illetve az, hogy 2026-tól már csak annak lesz elérhető az Ügyfélkapu+, aki nem regisztrált a DÁP-ra – írja a lap. 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Freepik)