Minden, amit az Ügyfélkapu állítólagos megszűnéséről tudni kell
Az Ügyfélkapu jelenlegi formájában valóban megszűnik, de azért nem kell kétségbe esni.
Az Ügyfélkapu jelenlegi formájában megszűnik, ám valójában csak arról van szó, hogy más módon lehet majd a jövőben a felületre belépni. A Digitális Állampolgárság (DÁP) program terjedésével ugyanis fontos változások jönnek az online intézhető állami ügyekben – írja a Forbes.
Digitális Állampolgárság Program
Mint ismert a Digitális Állampolgárság Program szeptember 1-jével strartolt el, ennek részeként pedig nemsokára megszűnik az eddig használt, Ügyfélkapun keresztüli belépési lehetőség. A megszűnés kapcsán azonban számtalan téves információ látott már napvilágot, ezeket tesszük most rendben.
A Ügyfélkapu nem szűnik meg, csak átalakul
Az első és legfontosabb tisztázni való, hogy az Ügyfélkapu valójában tényles csak egy kapu, egy belépési lehetőség, egy elektronikus azonosítási szolgáltatás, melyek keresztül a Személyre Szabott Ügyintézési Felületen (SZÜF) online lehet intézni bizonyos ügyeket. A DÁP indításával pedig nem az ügyintézési felület szűnik meg, pusztán az oda való belépés módja. Az Ügyfélkapun keresztüli belépésnél már figyelmeztetnek is a váltásra, hiszen a következő szöveggel lehet találkozni:
A következő azonosítási módok 2025. január 16-tól megszűnnek.Váltson Ügyfélkapu+-ra vagy DÁP mobilalkalmazásra!
Ugyanez a szöveg szerepel az eSzemélyis, a telefonos és az arcképes azonosításnál is. Tehát a korábbi belépési módot kivezetik 2025 elejétől, onnantól kezdve csak az Ügyfélkapu+, illetve a QR-kód-leolvasós DÁP mobilapp marad. Vagyis ez azt jelenti, hogy a DÁP-nak lesz alternatívája, az Ügyfélkapu+-on keresztül továbbra is lehet ügyeket intézni, ezt törvényben is rögzítik.
Félreértés
A félreértés feltehetően onnan ered, hogy az Ügyfélkapu+ megszűnését vetíti előre egy kormányzati szerv belső utasításaira hivatkozva. Ez azonban valószínűleg tényleg félreértés lehet, mert az a két dolog csúszhatott össze, hogy 2026-tól a DÁP-on belül elindult az ePosta, illetve az, hogy 2026-tól már csak annak lesz elérhető az Ügyfélkapu+, aki nem regisztrált a DÁP-ra – írja a lap.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Freepik)