Tüntetnek vasárnap a CEU mellett

Az összes magyar egyetem, az összes magyar akadémikus, az összes magyarországi oktatási intézmény, az összes diák és az összes tanár ügye is a kormány CEU elleni törvénymódosításával szembeni kiállás - írja az eseményt szervező Oktatási Szabadságot csoport.

2017. április 1., 12:15

Most a CEU, de ki a következő? - címmel tart demonstrációt vasárnap délután öt órától a magyar és külföldi diákokból, hallgatókból, oktatókból és támogatókból álló Oktatási Szabadságot csoport. A gyülekező a Budapesti Corvinus Egyetem előtt lesz, onnan haladnak tovább az ELTE és a CEU felé, majd a Kossuth téren fejeződik be a menet.

Felhívásukban azt írják: a felsőoktatási törvény tervezett módosítása támadás a magyarországi tanszabadság ellen és az egyetemi autonómia ellen, aminek az egész társadalomra ható, hosszú távú következményei lesznek, és a CEU eltávolítása csak a kezdet.

"A kormányzatnak ez a lépése a hasonló nemzetközi ügyek sorába illik. Ez a támadás egyszerre irányul az egyetemi autonómia és a szabad oktatás ellen. Egyszerre támadják a szabad és demokratikus eszméket és vitákat Magyarországon és más országok között. Ez egy támadás a független intézmények ellen. Ez egy újabb támadás az iskolák és egyetemek ellen, amelyek már korábban is a kormányzat célkeresztjébe kerültek. És a magyar helyzet nem egyedülálló. Az elnyomó politikai rezsimek Oroszországban és Törökországban is egyetemek bezárásán dolgoznak. Ezzel ellehetetlenítik az eszmék és gondolatok bármiféle ütköztetését. Ezzel megszüntetik a teret a valódi tudományos vitákat a társadalomról, az államról, az emberekről" - írják.

Az elmúlt napokban Nobel-díjas udósok nyílt levélben álltak ki az intézmény mellett, sőt, maga az amerikai külügyminisztérium is arra kérte a magyar kormányt, hogy ne fogadjon el olyan jogszabályt, amely ellehetetleníti a CEU működését vagy függetlenségét.

Orbán Viktor pénteken a közrádióban a CEU-t "Soros-egyetemként" emlegetve csalással vádolta meg az intézményt. A CEU rektora a Magyarul Balóval című músorban ezt visszautasította: "Mi megfelelünk a magyar jogrend által előírt követelményeknek. Hamisak és becsületsértőek azok az állítások, hogy mi csalnánk. Szeretném, ha a magyar miniszterelnök nem tenne ilyen kijelentéseket".

A kormány előrehozta a törvényjavaslat vitáját hétfőre.