Túljelentkezés a futárcégeknél, akár féléves is lehet a várólista

A koronavírus-járvány alatt rengetegen jelentkeztek az ételkiszállító cégekhez, a gyakorlottak akár 2500 forintot is kereshetnek óránként.

2021. február 17., 17:07

Szerző:

A koronavírus-járvány, valamint a vendéglátóhelyek bezárása miatt ugyan rendkívüli mértékben megugrott az ételrendelések száma, de ezzel párhuzamosan olyan sokan veszítették el az állásukat, hogy már túl sokan jelentkeznek futárnak. Sok dolgozó emiatt azt tapasztalta, hogy drasztikusan csökkent az egy főre jutó fuvarok száma.  

Jelenleg akár fél évet is várnia kell annak, aki futárként szeretne elhelyezkedni – legalábbis ezt mondták a lapunknak megszólaló ételkiszállítók. 

A futárcégek között meghatározó Netpincér GO és a Wolt között az a legnagyobb különbség, hogy a Woltnál lényegében akkor dolgoznak a futárok, amikor idejük engedi, míg a Netpincér GO-nál egy úgynevezett csoportos rendszer működik – mondja egyikük. Ennek lényege, hogy egy egytől tízig terjedő skálán csoportokba sorolják a futárokat, és ez dönti el, hogy ki mennyi műszakot tud felvenni. Kezdőként a 10-es csoportba sorolnak be mindenkit, a 9-esbe teszik az inaktív futárokat, a többi kategóriába pedig a teljesítmény alapján lehet bekerülni.

Az 1-es csoportba a legjobb 5-10 százalékot sorolják. Ha valaki késik, vagy panasz érkezik rá, akkor hátrébb csúszik, ez pedig azzal jár, hogy csak később tudja felvenni a műszakját – ő tulajdonképpen csak a maradékból válogathat. 

– Rosszabb időjárás esetén sokan maradnak otthon a futárok közül is, így az ilyen napokon, valamint az esti órákban kifejezetten jól lehet keresni – mondta lapunknak egy futár. 

Járműtől függően napi akár 20-35 címet is kaphatnak az ételkiszállítók, ebből a szempontból a robogós futárok vannak a legjobb helyzetben. Az autósok számára ugyanis fennakadást okozhat a városi dugó és a parkolás is, biciklivel pedig alapvetően lassabban lehet csak haladni. A gyakorlottabb dolgozók óránként akár 2500 forintot is megkereshetnek. 

Egyre jobban terjed a kártyás fizetés, aminek a futárok nem igazán örülnek, ugyanis a tapasztalatok szerint készpénzes vásárlásnál van nagyobb esély borravalóra, amelynek összege átlagosan 100 forint. 

(Kiemelt kép: 168.hu | Dimény András)