Ködösítés, mártírkodás, pénz – ez a valódi Transindex-sztori

A hősi halált halt Transindex Transtelexként éled újjá - csak sajnos se hősi halál, sem újjáéledés. 

2022. február 18., 13:42

Szerző:

Február 15-én felmondott a kolozsvári székhelyű Transindex teljes szerkesztősége. A portál közleményében akkor azt írták: nem hajlandóak semmilyen politikai erő elvárásai szerint végezni az újságírói munkát. Nyomatékosították, hogy munkájuk az intézményen belül teljesen ellehetetlenült, és már nem tudják a „mindenkori szabad sajtó” feladatát ellátni. A felmondás után egy nappal pedig hivatalossá vált: elindul a Transtelex, amihez jelenleg olvasói támogatásokat kérnek.

A 168.hu kereste a Transindexet: milyen politikai nyomás érte őket eddig, és mi volt az utolsó csepp a pohárban. Azt ígérték kapunk választ, de ez nem így történt. Helyette – napokkal később – megosztottak egy bejegyzést Facebookon, miszerint úgy érzik, hogy néhány kérdést tisztázniuk kell. Ebben leírták, hogy két tényező vezetett a Transindex ellehetetlenüléséhez. Egyik az RMDSZ Communitas Alapítványtól kapott támogatás megvonása volt, a másik a kiadó többségi tulajdonosának közönye a projekt sorsa iránt. A szerkesztők a támogatások megvonása után kivásárlási javaslatot tettek a többségi tulajdonosnak, de ezt elutasította a tulajdonos, majd megtudták, hogy elképzelhető a lap eladása is. A portál szerkesztői attól tartottak, hogy „akár egy politikai befektető jelenhet meg a Transindex környékén.”

Az eladás viszont még nem volt, ezáltal vásárló sincs.

Továbbá kifejtik, hogy nagyjából egy éve világossá vált számura, hogy a projektet valószínűleg nem tudják folytatni, így gyűjtést indítottak az olvasóik körében, valamint azon is gondolkoztak, hogy milyen modell szerint tudnának működni, mert tudták, hogy egy „adott ponton el lesz adva a fejük fölül az intézmény”.

A stáb azt is kijelentette második közleményében: "Ahhoz, hogy egy napi rendszeres tartalmat nyújtó romániai magyar médium működni tudjon, szüksége van nem piaci alapú bevételekre is." Vagyis azt várták a tulajdonostól, vagy bárkitől, hogy saját zsebből, akár veszteségesek árán is üzemeltesse a híroldalt. Hogy ezt mire alapozták, arról hallgatnak.

A bejegyzésben elmondták, hogy ekkor felvették a kapcsolatot a Telexszel, és arra jutottak, hogy a magyar hírportállal közösen hamarosan elindítják a Transtelexet, amihez már most keresik a támogatókat. Így viszont jogosan vetődik fel a kérdés, hogy akkor mi értelme volt a drámának, és miért kellett a felmondással kapcsolatos cikkben arra utalniuk, hogy teljes homály fedi a jövőjüket, mikor a Transtelex domaint már novemberben bejegyezték, januárban - a media1.hu tanúsága szerint már a szükséges céget is megalapították.. Erre az volt válasz, hogy „azért vártunk egy napot ezzel a bejelentéssel, mert úgy gondoltuk, hogy fontos, hogy a romániai magyar nyilvánosság élesben is megtapasztalja, hogy milyen lenne a romániai magyar valóság, ha hirtelen még egyszínűbbé válna az erdélyi magyar sajtó.

A Transtelex létrehozásával körülményeiről Dull Szabolcsot, a Telex főszerkesztőjét is megkerestük. A portál ugyanis úgy adott hírt az erdélyiek akciójáról, hogy nem közölte érintettséget az ügyben - egészen addig, amíg azt más híroldal nyilvánosságra nem hozta. Dulltól az alábbi kérdésekre nem kaptunk választ:

  • Nem tartja-e etikátlannak, hogy a Telex a Transindexről szóló beszámolóiban egyszer sem említette meg érintettségét – egészen addig, amíg azt más médium nem hozta nyilvánosságra?
  • Nem tartja-e etikátlannak és hamis látszatkeltésnek, hogy a Transindex munkatársai közleményükben azt a látszatot keltették, hogy nem tudják, mi lesz a sorsuk, de a Média1 információ szerint a transtelex.hu és -.ro oldalakat még tavaly novemberben beregisztrálták?
  • Lapunk kereste a Transindex munkatársait, hogy tájékoztatást kérjünk arról: milyen politikai nyomásgyakorlás tette lehetetlenné a munkavégzésüket. Azonban semmiféle választ nem kaptunk a kérdéseinkre. Önök meggyőződtek arról, hogy létezik ilyen nyomásgyakorlás, vagy ez csak PR eszköz az újonnan induló Transtelex oldal számára
  • Nem tartja-e etikátlannak a távozó transzindexesek közleményében azt a kijelentést: hogy Erdélyben már nincs szabad, magyar nyelvű sajtó? Nem tartja etikátlannak saját, a fenti állítást megerősítő nyilatkozatát? Mire alapozzák a fenti kijelentést?

Az ugyancsak erdélyi székhelyű, szintén magyar nyelvű hírportál, a foter.ro főszerkesztője, Falu Sándor az eset kapcsán írt publicisztikájában megjegyzi: "A Transindex előadta a sajtószabadság és az üldözöttség nagyhalálát, holott az egész színjáték mögött láthatóan mindvégig előre kiszámított stratégia volt. ... önmagukon kívül mindenkit „szócsőnek” neveznek, bennünket, a Főtér csapatát is, holott a Főtérről hiányzik bármilyen párt- vagy politikai propaganda ... A támogatóiknak – jóhiszeműeknek és naivaknak egyaránt –, és ami még súlyosabb: a közvéleménynek. Magyarán: az orruknál fogva vezettek egy csomó támogatót és a nyilvánosságot. Nincs ennél nagyobb újságírói bűn."

(Kiemelt kép: A Transindex.ro szerkesztősége. Forrás: Transindex Facebook)