Tovább „fertőznek” a köztársasági elnök helyesírási hibái
A magyar nyelv ügyét zászlajára tűző Schmitt Pál államfő másféltucat helyesírási hibát találtak. Ezt a kellemetlen ügyet igyekszik „tehermentesíteni” az írás, amely Kiss Norbert köztévébeli szereplése nyomán született, majd került fel a Magyar Televízió Híradójának weboldalára, és ugyancsak hemzseg az elütésektől, nyelvhelyességi hibáktól. Megmosolyogtató fordulat: kamu álláshirdetés jelent meg a neten, amelyben tapasztalt korrektort keresnek a Sándor-palotába.
Kiss Norbert a KEH Társadalmi Kapcsolatok Hivatalának vezetője. Az esztergomi ferences gimnáziumban végzett, harmincas éveiben jár. Kamaszkorában kosárlabdázott, majd sportdiplomáciai pályára készült, így került kapcsolatba a Magyar Olimpiai Bizottságot 1989 óta irányító Schmitt-tel, akinek évekig a személyi titkára volt – írja a hivatalnok karrierívéről a
Vastagbőr blog.Kiss-t a köztévé Ma Reggel című műsorában kérdezgette Süveges Gergő Schmitt újévi beszédéről, különösképpen annak a Hivatal honlapjára hibásan felrakott verziójáról.
Az elnöki hivatal elismeri tévedését az újévi köszöntőben előfordult hibák miatt.
A Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) sajnálatosnak tartja, hogy Schmitt Pál köztársasági elnök újévi köszöntőjében előfordultak félregépelések, helyesírási hibák - tájékoztatta a hivatal hétfőn az MTI-t. Mint a közleményben leírják, a tévedést elismerik, és mindent elkövetnek, hogy a jövőben hasonló eset ne fordulhasson elő. A KEH fontosnak tartja továbbra is, hogy az igényes, választékos, szép magyar beszéd és annak írott változata minél nagyobb figyelmet kapjon a későbbiekben, nem csak a készülő alkotmányban, hanem a hétköznapokban is - olvasható a közleményben.
A népi humor azonnal megtalálta a Schmitt-beszédet. Az egyik legnagyobb internetes apróhirdetés-oldalon ugyanis tragikus helyesírású állásajánlat bukkant fel, amely (a mellékelt fotó alapján) egyenesen a Sándor-palotába invitálta az érdeklődő korrektorokat. A hirdetést – amelyet nem sokkal cikkünk megjelenését követően eltávolítottak – szöveghűen idézzük:
„Szervezetünk kiváló helyes-írással, széleskörű olvasotsággal bíró munkatársat keres, aki napi szinten képes különféle szövegek helyes-írásának megfelelő szin-vonalú elenőrzésére és javítására. A javítandó szövegek között beszédek, beszéd-leiratok, sajtó-közlemények és hosszab lélegzetű, a Magyar Parlamentnek szóló, akár 50-100 oldalas beadványok, koncepciók is megtalálhatóak. A javitás melett a leendő munkatársunk diszkréciójára is számítunk.
Cserében Budapest, I. kerületben szép, tágas, hoszan bejárható, magas presztízsű irodakomplekszumot, tiszteséges - de nem pofátlan - fizetést és remek munkahelyi hangulatot, jó kedéjű vezetőt kínálunk!” – állt a nyilvánvalóan polgárpukkasztó céllal feladott ál-hirdetésben.