Tömegek jelentkeztek be lakcímekre, Várföldén új választás megtartását rendelte el a bíróság
Több mint gyanússá vált a polgármester- és képviselőválasztás sotán a Zala megyei Várföldén, hogy rövid idő alatt, több mint 50 százalékkal növekedett a településre bejelentkezettek száma.
Idén 239 választásra jogosult személy szavazhatott (223-an voksoltak is, ez 93,31 százalékos részvétel), noha szeptember 1-én még csak 157-en tehették volna.
A választáson két független polgármesterjelölt és tíz független képviselőjelölt indult. A bejelentett választópolgárok száma erősen befolyásolhatta a választást, ugyanis az eddig is a települést vezető Szörcsökné Horváth Mária 114 szavazatot, kihívója, Tóth Árpád 107 voksot kapott. A képviselőjelöltek között az első és a hatodik legtöbb voksot begyűjtő között is csupán 17 szavazatkülönbség adódott.
A Zala megyei választási bizottság elutasította a panaszt, ám a felülvizsgálatot végző Pécsi Ítélőtábla úgy értékelte, hogy befolyásolta a választást, hogy összesem 82 új lakcímbejelentést regisztráltak a településen, ahol így több mint 50 százalékkal növekedett a szavazópolgárok száma.
November 10-én meg kell ismételni az önkormányzati választást.
A választás rendje elleni bűncselekmény miatt rendőrségi eljárás is indult. A táblabíróság szerint már a helyi, később a megyei választási irodának is észlelnie kellett volna a bejelentkezettek számának hirtelen növekedését. Utóbbi eljárása pedig jogsértő volt, amiért a jogorvoslati kérelmet benyújtóktól várta el a lakcímbejelentésekkel kapcsolatos bizonyítást, miközben ezt magának a bizottságnak kellett volna ellenőriznie a számára teljes körűen elérhető adatokból.
Az ítélőtábla szerint a választási eredmények befolyásolásának szándékán kívül nincs egyéb észszerű magyarázata a lakcímbejelentéseknek.