Több mint hétszázezer gyermek szorul ingyenes étkezésre

A gyermekvédelmi törvény 141. paragrafusa értelmében az önkormányzatok kötelező közfeladata, hogy – ha a szülők ezt nem tudják biztosítani – a szünidőkben biztosítsák a gyermekek napközbeni ellátását, vagyis felügyeletét, gondozását, nevelését, foglalkoztatását, és ami a lényeg: az étkeztetését – mondta el a köztévében Keszei Sándor, a Magyarországi Szülők Országos Egyesületének elnöke.

2015. július 2., 18:19

Évenként felvetődik a rövidebb nyári szünet ötlete, azonban a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete elnöke szerint nem világos, hogy mi a célja ezzel a kormányzatnak.

Keszei Sándor az M1 aktuális csatorna műsorában azt mondta, a rövidebb szünet nem lehet arra megoldás, hogy a dolgozó szülők nem tudják kire bízni a gyereküket.

Az elnök ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet, hogy az önkormányzatok hatásköre felügyeletet és étkezést biztosítani a szünetek idejére a gyerekeknek, ha azt a szülő kéri. Azonban – tette hozzá – sok szülő nincs tisztában ezzel a lehetőséggel, de előfordul olyan is, hogy a szülő nem is meri kérvényezni a felügyeletet a jegyzőnél.

Keszei értetlenül áll a kormányzati ötletelés előtt. Úgy fogalmazott: a kormányzat képtelen világosan megfogalmazni, mi is a célja az iskolai szünetek hosszával való ötletelésnek.

„A tanév kezdődjön már augusztus 15-én? Toljuk ki a tanévet július 1-jéig? Minek? csak azért, hogy mindenáron csak 30 nap maradjon a szülőknek és a gyerekeknek?”

A kormány arra hivatkozik, hogy a táborok nagyon drágák, a hosszú szünetben pedig a szülők nem tudják hol elhelyezni a gyerekeket.

Keszei szerint ez egyszerűen nem igaz. Ugyanis a gyermekvédelmi törvény 141. paragrafusa értelmében az önkormányzatok kötelező közfeladata, hogy – ha a szülők ezt nem tudják biztosítani – a szünidőkben biztosítsák a gyermekek napközbeni ellátását, vagyis felügyeletét, gondozását, nevelését, foglalkoztatását, és ami a lényeg: az étkeztetését.

Keszei szerint a probléma, hogy sok helyen a szülők nem tudnak erről az ingyenes, immár tíz éve rendelkezésre álló lehetőségről, nem kérvényezik a jegyzőknél, így az önkormányzatok egyszerűen elspórolják a pénzt.

Hozzátette: 1 200 000 gyermek él Magyarországon. Közülük évente mintegy 820 000 gyermek étkezik az iskolákban. Ebből 700 000 – vagyis a teljes gyermeklétszám több mint fele – ingyenesen, mert szociálisan rászorulónak számít.