Több ezer romát gyilkoltak le - párhuzamok a mai korral

Teleki László: közös felelősségünk, hogy a történelem ne ismétlődjön meg. Balog Zoltán: számítunk a cigányságra a nemzeti együttműködés rendszerében. Pécsett és Nagykanizsán megemlékezek a roma holokausztra.

2010. július 31., 06:02

A kormányzat számít a magyarországi cigányságra a nemzeti együttműködés rendszerében - jelentette ki Balog Zoltán Pécsett.

"Számítunk a magyarországi cigányság minden tagjára, aki nem siránkozni akar, nemcsak vár, nemcsak másoktól remél, nemcsak áldozat akar lenni, hanem maga is kézbe akarja venni a sorsát" - fogalmazott a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára a romaholokauszt áldozatainak emlékére tartott megemlékezésen.

A politikus hangsúlyozta: a magyarországi cigányság a magyar nemzet része, ezt kimondja az alkotmány, s ezen az új alkotmány sem fog változtatni, sőt, meg fogja erősíteni - számolt be az MTI.

Vannak hasonlóságok

Ma is vannak az 1944-ben történtekhez hasonló megnyilvánulások, amelyek félelmet kelthetnek a kisebbségekben, ezért közös dolgunk, hogy a történelem ne ismételje meg önmagát - jelentette ki Teleki László a helyi cigány kisebbségi önkormányzat elnökeként a Nagykanizsán pénteken tartott roma holokauszt megemlékezésen. A szocialista párti politikus azt mondta: a holokauszt századunk legsúlyosabb következményekkel járó tragédiája, amely nem kímélte a magyarországi cigányságot sem. "Gyászunk nemcsak a múltnak, a jövőnek is szól, hogy a rasszizmus, a fajgyűlölet soha többet ne indítson el olyan folyamatot, amely emberek kivégzéséhez vezet."

A jelenlévőket arra emlékeztette, hogy 1944-ben augusztus 3-ra virradóra a nácik az auschwitzi haláltáborban több ezer romát gyilkoltak le. Nagykanizsán 15 éve rendszeresen megemlékeznek erről a szomorú évfordulóról.

Kifejtette: nem akar párhuzamot vonni az 1944-ben történtek és a mai kor között, de vannak hasonlóságok, "amelyek félelmet kelthetnek a kisebbségek körében". A holokauszt sem Auschwitzban kezdődött, megelőzték az uszító újságcikkek, törvények, parlamenti beszédek és utcai megmozdulások.

Ma a demokraták, a kormányon lévők felelőssége - mondta -, hogy az európai politikai kultúra legyen mérvadó Magyarországon is. "Ha azt el tudjuk érni, hogy különböző értékrendekkel és kultúrákkal egy Magyarországot építsünk, közösen fejlesszük gazdaságát, egyetemes kultúráját, akkor sokkal nyitottabban lehet vállalni etnikai, vallási hovatartozásunkat" - fogalmazott Teleki László.

Suchman Tamás a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány elnökeként arról beszélt: ma sem tudjuk pontosan, hogy hány áldozatuk volt a koncentrációs táboroknak. A magát magyarnak is valló cigány lakosság 8-10 ezer halottat számlál egy dokumentumban, és csak annyi bizonyos, hogy "több mint 60 millió ember pusztult el a gyilkos eszmék által".

(MTI)

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.