Tízezreket várnak a Kossuth térre

A pedagógus-szakszervezetek egyetértenek abban, hogy elég volt a megszorításokat szorgalmazó törvénykezésből, ezért a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is csatlakozott a szombaton Budapesten tartandó demonstrációhoz, amelyen mintegy hetven érdekvédelmi szervezet vesz részt - jelentette be Mendrey László, a PDSZ elnöke szerdán sajtótájékoztatón. A Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete főtitkára szerint a polgármester több helyen is közölte a munkatársakkal: „el lehet menni szombaton tüntetni, de akkor hétfőn nem kell bejönni”.

2011. szeptember 28., 19:31

Mendrey László a kormányzat törvénykezését "kirekesztőnek" is nevezte, ami alatt azt értette, hogy "nem találtak olyan kormányzati tényezőt (...) amely hajlandó lenne az egyeztetésre". Szerinte elképesztő, hogy úgy hoznak törvényeket, hogy "mindenféle érdekegyeztetést eleve kirekesztenek". A PDSZ elnöke azt is nehezményezte, hogy a kormányzat kizárólag "az általa kiválasztott szakszervezeti vezetőkkel" tárgyal a munkavállalóknak is készítendő munka törvénykönyvéről. Kitért arra, hogy reményeik szerint több tízezer ember lesz a hétvégi demonstráción, amelyen "jelzik azt, hogy (...) nélkülünk és ellenünk nem lehet törvényt hozni". A Liga Szakszervezetek jó néhány tagszervezete is csatlakozott a négy érdekvédelmi tömörülés Akcióegység 2011 elnevezésű kezdeményezéséhez - tette hozzá.

Annak a reményének adott hangot, hogy a hétvégi demonstráció hatására "a kormány képviselői átgondolják azokat a terveket, amelyeket eddig letették eléjük", és ésszerű kompromisszumok születnek majd. A PDSZ elnöke kifejtette, nem hajlandók asszisztálni a kormányzat szakszervezetek feldarabolását célzó "szalámitaktikájához", és "nem hagyják, hogy a szakszervezeti mozgalmat megosszák". Beszélt arról is, hogy "olyan törvények vannak előkészületben, amelyek a munkavállalók (...) számára igen komoly megszorításokat tartalmaznak", ezen belül pedig a pedagógusok számára "az elmúlt két évtized legnagyobb megszorítását tartalmazó köznevelési törvény készül". Megítélése szerint a kormányzat részéről "Európa legnagyobb rugalmasságú munka törvénykönyvének nevezett" jogszabálytervezet "a munkavállalók kárára jelent rugalmasságot", vagyis a munkáltatókat pártolja a munkavállalókkal szemben.

Utalt arra, hogy információi szerint a költségvetési tervezetben "a következő év a közszolgák számára az utazási kedvezmények csorbítását és a bérbefagyasztást" hozza. Megjegyezte: 2007 óta nem volt béremelés a közszférában, emiatt a pedagógusoknak a megélhetése kerül veszélybe. Annak a meggyőződésének is hangot adott, hogy "ha az ország bajban van, akkor a terheket egyformán kell teríteni" az egész lakosságra – írja az MTI.

Elfogadhatatlannak tartják a párbeszéd hiányát

A

fn.huarról számolt be: a szombatra tervezett Kossuth téri demonstráción részt vesz a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma is. Varga László, a SZEF elnöke elmondta, hogy a konföderáció tagszervezetei ott lesznek október elsején a Kossuth téri nagygyűlésen. A SZEF azért vállalta a részvételt, mert fontosnak tarja a szakszervezeti összefogást, hogy kifejezze elkötelezettségét a munkavállalók iránt.

Elfogadhatatlannak tartják azt a szociális párbeszédet, amit most a kormány folytat – hiszen az Országos Érdekegyeztető Tanács megszűnt, a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács pedig még nem állt fel, és az elnök véleménye szerint az ágazati érdekegyeztetés sem úgy működik, ahogy kellene. Hiányzik a szakmai egyeztetés, tárgyalás nélkül azonban a munkavállalók képviselői nem tudják elmondani a véleményüket a munka törvénykönyve tervezetéről, az adórendszer átalakításáról vagy épp a minimálbér emeléséről.

Megfenyegették a munkavállalókat?

Fehér József, a Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) főtitkára, szintén a SZEF alelnöke arról számolt be: több önkormányzattól hallották a délelőtt folyamán, hogy szívesen mennének a Kossuth térre a dolgozók, ám nem mernek. Az történt ugyanis, hogy a polgármester több helyen is közölte a munkatársakkal: „el lehet menni szombaton tüntetni, de akkor hétfőn nem kell bejönni”.

"Az iratmegsemmisítőbe kellene tenni"

Az új Munka törvénykönyv tervezete, módosítás nélkül kiszolgáltatottabb helyzetbe hozná a munkavállalókat a jelenleginél, s nagyobb teret adna a munkáltatónak. A dolgozók kevesebb pénzért végeznék ugyanazt a munkát, mindemellett lehetetlenné akarják tenni a dolgozói érdekképviseletet - mondta Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke szerdán Salgótarjánban.

Pataky Péter kifejtette: csaknem 70 módosítása volt már 1992-től a Munka törvénykönyvének, ezért nem az a baj, hogy új készül, hanem az, hogy arról "szokás szerint" nem volt érdemi egyeztetés – írja az MTI. Mivel ez még nem a kormány tervezete, ezért van értelme beszélni róla, mert még azt gondoljuk, hogy változtatható - tette hozzá. A szakszervezeti szövetség Nógrád megye országgyűlési képviselőit hívta vitafórumra szerdán, közülük azonban csak Boldvai László (MSZP) vett részt az eseményen. Az ellenzéki politikus "cselédtörvénynek" minősítette a készülő törvényt, amelyet szerinte egyszerűen az iratmegsemmisítőbe kellene tenni, a kormánynak viszont vissza kellene térnie az egyeztetéshez.

Boldvai László úgy fogalmazott: tudatosan szét akarják verni a magyar szakszervezeteket, azt akarják elérni, hogy ne legyen kollektív védelem az egyéni munkavállalók számára. Mivel a tervezet az éjszakain kívül megszüntetné a pótlékok rendszerét, kitért arra is, hogy ez havi 30 ezer forintos bruttó bér csökkenést jelent a salgótarjáni kórház ápolóinak, akik 10-20-30 év után bruttó 100-120 ezer forintot keresnek műszakpótlékkal. Boldvai László mindenkit arra biztatott, lépjenek be a szakszervezetekbe, ez az a védővonal, "ami adott esetben az összefogásra alapozva képes meghátrálásra kényszeríteni ezt az orbáni kormányt, ami forradalmi hevületben teljes egészében szétveri Magyarország társadalmát". Az MSZOSZ délután autós demonstrációval is tiltakozik Salgótarjánban a kormány munkavállalókat negatívan érintő intézkedései ellen.