Tízezrek a kormányellenes tüntetésen: "Orbán elárulta '56-ot"

Több kormányellenes tüntetés is zajlott ma Budapesten. Több tízezren vettek részt az Egymillióan a sajtószabadságért nevű szervezet rendezvényén, ahol felszólalt Kulka János színész is, a nem tetszik a rendszer kifejezésre tapssal válaszolt a tömeg. A kormányellenes tüntetők új köztársasági elnököt akarnak Schmitt Pál helyett.

2011. október 23., 18:42

Az Egymillióan a magyar sajtószabadságért nevű csoport szervezésében kormányellenes tüntetést tartottak délután az Erzsébet hídnál.

A csöpögő eső ellenére több tízezer ember állt az Astoriánál, a színpadot az Erzsébet híd pesti hídfőjénél állították fel. A Kossuth Lajos utcát az Astoriáig lezárták. A szervezők mindenkinek újságíró-igazolványt adnak a helyszínen, egy leragasztott Petőfi-képpel ellátott névjegyet, amit 50 ezer példányban nyomtak.

Hallgatói Hálózat: Az erőszakmentes tiltakozás minden formája elfogadható

El kell foglalni a nekünk járó teret, és kikényszeríteni, hogy az érdekeinket figyelembe vegyék, mondta Papp Réka Kinga (Hallgatói Hálózat). Azt mondta, az erőszakmentes tiltakozások minden formája elképzelhető. Beszédét azzal kezdte, hogy Gyurcsány Ferenc öt évvel ezelőtt oktatási reformot akart bevezetni, de azt az akkori ellenzék, a jelenlegi kormánypárt megakadályozta.

Nem kérünk az atyai pofonokból

A tüntetés felszólalói bírálták a kormányt, amiért a felsőoktatásban tanulókat röghöz akarja kötni, amiért a leszakadó rétegek problémáit rendészeti kérdésként kezeli, illetve a kifogásolták a kormány kultúrpolitikai döntéseit. Felszólalt többek között Kulka János és Csákányi Eszter színész, Istvánffy András, a 4. Köztársaság nevű szervezet koordinátora, Dénes Balázs, a TASZ elnöke - írta az Origo.

Dénes Balázs, Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) elnöke azt mondta: nem kérünk a makarenkói, sem az atyai pofonokból. A TASZ elnök szerint a félelem, fenyegetettség, izomból politizálás rendszere van. „Nem tetszik a gőg, és az önkényes, törvénybe foglalt marhaság”. Szerinte kilátástalanság és félelem van, amit az is bizonyít, hogy 20 évvel a rendszerváltás után a szavazók 60 százaléka nem tud pártot választani. Emiatt bírálta az ellenzéki pártokat is. "Ahogy a farknak sincs kutyája, hanem a kutyának van farka, úgy a kormánynak sincs országa, hanem országnak van kormánya". Azt mondta: van egy rossz híre, az, hogy nem elég hogy nem tetszik a rendszer, tenni is kell érte, hogy megváltozzon a jelenlegi helyzet.

A beszédek alatt a tömeg többször az „Orbán takarodj” és a „Nem tetszik a rendszer” jelszavakat skandálta - jelentette a hvg.hu tudósítója.

Eközben a Szilvási Gipsy folk zenélt. Orbánékat gúnyolva Kovács Kati egykori nagy sikerű számát énekelték: "Most kéne abbahagyni"

Orbán elárulta '56-ot

A 4 K részéről Istvánffy András beszélt, és azt mondta: a Fidesz nem bízik a magyar emberekben. Mint felidézte, a civil megmozdulások akkor kezdődtek, amikor az Alkotmánybíróság megsemmisített egy törvényt, majd a kormány még aznap módosítani akarta az AB jogköreit. „Orbán elárulta 56-ot” – mondta, szerinte a rendszerváltás igazi bukását az Orbán-rendszer jelenti, amely megfélemlíti a sajtót is. Három feladatuk van a civileknek: megszervezni azokat az erőket, amikből most hiány van; ellenzéki összefogás, és a negyedik köztársaság megszervezése.

A szervezők bejelentették, hogy két hét múlva kampányt indítanak alternatív köztársasági elnök keresésére, akit a tervek szerint március 15-én választanának meg közfelkiáltással.

A Magyar Szolidaritás mécseseket vitt a Szabadság térre a 2006-os tévéostrom rendőr sérültjeinek tiszteletére

A Magyar Szolidaritás egy ezerfős csoportja késő délután levált az időközben véget ért egymilliós tüntetésről és a Duna-parton elindult a Szabadság térre ment, hogy mécseseket gyújtsanak a 2006-os tévéostrom rendőr sérültjeinek tiszteletére.

A Magyar Szolidaritás idén ősszel alakult, alapítói között van Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének (FRDÉSZ) elnöke és Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének (HTFSZ) elnöke.


A kormánykontroll alatt álló közmédia hallgatott

Este hatig egyetlen sor sem jelent meg a kormányellenes tüntetésről a közszolgálati médiumok híreit egyesítő hirado.hu portálon.

Az utv.hu közlekedési képinformációs portál Szabad sajtó utcai kamerája a nem az élő képet mutatja, hanem egy korábbi – feltehetően késő esti – felvételt tettek közzé. Ugyanez történt idén március 15-én, a sajtószabadságért szervezett demonstráció alatt. Akkor az üzemeltetők közölték: a kamerák pusztán műszaki hiba okán nem voltak elérhetők, semmiféle "titkos konspiráció" nem állt a háttérben - jelezte az Index.

Felavatták Orbán hűlt helyét

Az MSZP szóvivője és a Societas elnöke felavatta "Orbán Viktor hűlt helyét" az Astoriánál, a Fidesz tervezett, de Orbán brüsszeli útja miatt lemondott nagygyűlésének helyszínén. Az MSZP-s politikusok szerint a miniszterelnöknek október 23-án illene Magyarországon lennie, e helyett azonban Brüsszelben, az EU-csúcson tartózkodik. Török Zsolt, a szocialisták szóvivője azt mondta: október 23-a a szabadság, a köztársaság ünnepe, de a miniszterelnökön kívül más közjogi méltóság sincs Magyarországon, illetve nem is nagyon jelennek meg semmilyen nyilvános eseményen. A szóvivő azt mondta: valószínűleg lelkiismeret-furdalásuk lehet, hiszen a szabadság és köztársaság ünnepén "nem éppen szabadságot, hanem a szabadság korlátozását sikerült megteremteniük" az elmúlt tizenöt hónapban - jelentette az MTI.