Tényleg jobban teljesít? Bezuhant a magyar ipar

Márciusban az ipari termelés volumene 4,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Majdnem minden szektorban csökkenés volt, az ipari termelés több mint negyedét adó járműgyártásban csakúgy, mint a vegyipari és gépipari ágazatokban. Visszaesett az export és az import is.

2016. május 6., 11:19

Márciusban az ipari termelés volumene 4,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, a csökkenéshez az előző évi magas bázis is hozzájárult – közölte első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.

Munkanaphatástól megtisztítva a termelés volumene 2,4 százalékkal alacsonyabb volt 2015 márciushoz képest. 2015. márciusában 11,4 százalékos volt az ipari kibocsátás éves növekedése.

Ötödik hónapja esik az ipari termelés

Az előző hónaphoz viszonyítva 1,1 százalékkal csökkent az ipar kibocsátása márciusban a szezonálisan és a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint. A havi adat ötödik hónapja mutat csökkentést.

Az első negyedévben 0,3 százalékkal nagyobb volt a termelés, mint az előző év azonos időszakában.

Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese az adatok ismertetésekor elmondta: majdnem minden szektorban csökkenés volt, az ipari termelés több mint negyedét adó járműgyártásban csakúgy, mint a vegyipari és gépipari ágazatokban – írja az MTI.

Legutóbb 2013 májusában csökkent a munkanappal kiigazított éves adat, akkor 2,5 százalékkal maradt el az ipari termelés az egy évvel korábbitól – mondta. A főosztályvezető-helyettes szerint a munkanap hatásnak is jelentős szerepe volt, kiszűrése után sokkal kisebb a csökkenés, valamint a bázishatás is hozzájárult a kibocsátás mérséklődéséhez, miután tavaly márciusban megugrott a termelés.

A KSH főosztályvezető-helyettese elmondta: a márciusi előzetes adatok közlésekor a KSH felülvizsgálta – minden negyedév utolsó hónapjában szokásos módon – az adatokat. Így az ipari termelés éves volumene munkanaphatástól megtisztítva az előzetesen közölt 1,8 százalékos növekedés helyett 1,6 százalékos növekedést mutatott februárban. Az előző hónaphoz képest pedig 1,1 százalékos volt a csökkenés februárban a korábban közölt 0,8 százalék helyett. A kiigazítatlan éves adat maradt 6,3 százalék februárban. A járműgyártás csökkenése kihat az exportra is, érinti a szektor beszállítóit, a nagyobb és a kisebb cégeknél is esett a termelés – mondta. Az ipari termelés márciusi részletes adatait május 12-én közli a KSH.

Csökkent export és az import is márciusban

Márciusban a kivitel euróban mért értéke 3,4, a behozatalé 3,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól az előző havi 8,0, illetve 7,4 százalékos fellendülés után; a kereskedelmi mérlegtöbblet 44 millió euróval csökkent, de így is megközelítette az egymilliárd eurót, 966 milliót tett ki – jelentette pénteken első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Éves összevetésben az export 18, az import 10 hónapja először csökkent. Az adatok alakulásában a magas bázis is szerepet játszott, 2015 márciusában éves összehasonlításban az export 7,2, az import 11,5 százalékkal nőtt.

Márciusban az export 8,026, az import 7,060 milliárd eurót tett ki. Az export 3,3 százalékkal (255 millió euróval) az import 3,9 százalékkal (267 millió euróval ) meghaladta a február havit.

Az első negyedévben az export 1,6 az import 2,3 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakához képest, az exporttöbblet 108 millió euróval alacsonyabb, 2,473 milliárd euró lett.

A külkereskedelmi termékforgalom márciusi részletes adatait második becslése alapján június 2-án közli a KSH.