Tényleg elromlik az időjárás hétfőre?
Egy kelet felé terjeszkedő felhőzóna alakítja időjárásunkat.
Az Ibériai-félsziget fölött található magasnyomás észak felé terjeszkedik, emiatt Nyugat-Európában egyre nagyobb területen fordul szárazabbra az idő. Az anticiklon északi peremén egy gyengülő melegfronti felhőzet vonul a szárazföld belseje irányába. Kontinensünk északkeleti felén viszont ciklonok, valamint a hozzájuk tartozó, gyakorta hullámzó frontrendszerek teszik meglehetősen mozgalmassá az időjárást, többfelé fordul elő eső, zápor, helyenként zivatar.
A fentebb említett melegfronti felhőzet vasárnap délelőtt nyugat felől a Kárpát-medencét is elérte. Ez a front éjjel feloszlik a közelünkben, ugyanakkor változatlanul erőteljes marad az északnyugati áramlás a következő 36 órában, emiatt nagy területen szeles időre számíthatunk.
Várható időjárás az ország területén hétfő éjfélig:
A nagyrészt összefüggő felhőzóna tovább terjeszkedik kelet felé. Északkeleten a gomolyfelhő-képződésből futó záporra, esetleg zivatarra, a Dunántúlon több helyen időszakos esőre lehet számítani.
Az éjszaka első felében főleg az ország délnyugati felén eshet, majd észak, északnyugat felől gyors felhőzetcsökkenés megy végbe, a legtöbb helyen megszűnik a csapadék.
Hétfőn többórás napsütés várható felhőátvonulásokkal, északkeleten időszakosan össze is állhatnak a gomolyfelhők. Helyenként fordulhat elő zápor. Az északnyugati szél főként a nappali órákban nagy területen lesz erős, hétfőn elsősorban az Észak-Dunántúlon viharos lökések is előfordulhatnak.
A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet jobbára 8 és 13 fok között várható, de a szélvédett, kevésbé felhős völgyekben ennél hidegebb is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet hétfőn 15 és 20 fok között várható.
(Kiemelt képünk illusztráció. Gomolyfelhők (Cumulus vagy kumulusz) a Mátra hegység fölött, az alkonyi égbolton. MTI/Bizományosi: Jászai Csaba)