23 ezer tárgyat hagytak el tavaly a vonatokon, kiderült, mi lesz a sorsuk
A MÁV-csoport közzétette, hogy a tavalyi évben mennyi tárgyat hagytak el az utasok a vonatokon és buszokon.
Talán elsőre nem is gondolnánk, hogy milyen gyakori, hogy valaki a vonaton vagy a buszon felejti a sapkáját, az esernyőjét, a szemüvegét vagy éppen a telefonját. Sok esetben az adott személy észre sem veszi, hogy elhagyta az adott tárgyat, vagy éppen nem tudja, hogy hol veszítette el. A MÁV-csoport közlése szerint, tavaly 23 ezer tárgyat találtak a járműveken, és jelentős részükért nem jelentkezett a jogos tulajdonos, írta meg az MTI.
Ez történik a vonaton hagyott tárgyakkal
A MÁV-csoport a honlapján közölte, hogy melyek azok a tárgyak, amelyeket a leggyakrabban elhagynak az emberek. Legtöbbször telefont, kulcsot, táskát, kabátot, tárcát, szemüveget, fülhallgatót felejtettek a járműveken, de olyanra is volt példa, hogy bakelitlemezt, vagy éppen rollert találtak. A megtalálók a holmikat legtöbbször a vasút-, illetve buszállomások forgalmi irodáiban adják le, ezeket ilyenkor tételesen nyilvántartásba veszik, és úgy kerülnek be az adatbázisba.
A vállalat közlése szerint, a vonatokról 2024-ben összesen 16 ezer, a buszokról közel 7 ezer, azaz összesen mintegy 23 ezer talált tárgyat vettek nyilvántartásba. Ezeknek nagyjából a feléért jelentkezett a tulajdonosa, ami azt jelenti, hogy 12,5 ezer holmi még nem került vissza a helyére.
Abban az esetben, ha a tulajdonos személye nem beazonosítható, a tárgyat az adott állomáson 8 napig, azt követően a kijelölt gyűjtőhelyeken általában 90 napig őrzik. Abban az esetben, ha mondjuk bankkártyát vagy valamilyen okmányt találnak, a tulajdonos azonosíthatósága esetén, a bankkártya-kibocsátónak, illetve a személyes okmányokat kiállító hatóságnak (például okmányiroda, OEP) juttatják el a kártyát, okmányt.
A MÁV-csoport honlapján lévő információkból kiderül, hogy pénz jellemzően nem önmagában szoktak a járműveken felejteni az utasok. A készpénzt a megtalálóak jellemzően nem magában, hanem valamilyen egyéb tárggyal együtt (például kabát, táska, pénztárca) adnak le. Abban az esetben, ha a pénzösszeget is tartalmazó tárgyért 1-2 napon belül nem jelentkezik tulajdonosa, akkor a pénzt nyilvántartásba veszik. A HÉV-en talált tárgyakat a BKV kezeli.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)