Szilvásy beperli a Magyar Nemzetet

Beperli rágalmazás miatt a Magyar Nemzetet Szilvásy György. A kormányközeli lap ugyanis arról írt, hogy Szilvásy Portik Tamással gyűjtetett és gyártatott volna terhelő információkat a Fidesz vezetőiről. A volt titokminiszter a 168óra.hu-nak azt mondta, kizárt, amit a lap állít, de nem tartja elképzelhetetlennek, hogy más mellett politikusok vélt vagy valós tettei is szóba kerültek az NBH volt főigazgatója és Portik közötti megbeszélésen.

2013. január 22., 10:09

Beperli rágalmazás miatt a Magyar Nemzetet Szilvásy György – ezt a volt titokminiszter nyilatkozta a 168óra.hu-nak. A kormányközeli lap ugyanis arról írt, hogy Szilvásy az éjszakai életből ismert, a kilencvenes évek olajszőkítéses ügyeivel és maffia-leszámolásokkal hírbe hozott Portik Tamással gyűjtetett és gyártatott volna terhelő információkat a Fidesz vezetőiről. Emellett a napilap azt is állította, hogy a Gyurcsány-kormány a titkosszolgálatot is felhasználta a Fidesz vezetőinek lejáratására. A Magyar Nemzet egyébként a Heti Válasz értesüléseire hivatkozva írta meg a cikkét. Szilvásy György megemlítette, a hetilapot csak azért nem perli, mert annak cikkében vele kapcsolatban vélemény- és nem tényállítások szerepelnek.

A 168óra.hu-nak úgy fogalmazott, hogy ez a történet a figyelemelterelés mellett egy újabb fejezet a Fidesz „a Gyurcsány-kormány politikai célokra, az ellenzék megfigyelésére törvénytelenül használta fel a titkosszolgálatokat” című regényében.
– Az eddigi koholt bizonyítékok mind megdőltek, most jön egy újabb próbálkozás – mondta.

A Laborc-Portik találkozóról úgy nyilatkozott: 2008 májusában kereste meg őt egy korábbi munkatársa azzal, hogy Portik Tamás – aki ellen akkor semmiféle hatósági eljárás nem volt folyamatban – a szervezett bűnözés és a rendőrség kapcsolatáról, a rendőrségi korrupcióról adna információkat a titkosszolgálatoknak.

Szilvásy György elmondása szerint a megkeresésről értesítette a Nemzetbiztonsági Hivatal akkori főigazgatóját, mert – mint fogalmazott – „értelemszerűen az ő hatáskörébe tartozónak” tartotta az ügyet, és megadta a közvetítő elérhetőségét.

– Később kaptam tájékoztatást arról, hogy létrejött egy találkozó, különösebb érdemi fejlemények nélkül. Így számomra az sem derült ki, hogy Portiknak milyen érdeke fűződött ahhoz, hogy információkat adjon az NBH-nak, és melyek ezek az információk – tette hozzá.

Laborc Sándor azt nyilatkozta, hogy a találkozókról (az említett lapok szerint Laborc és Portik kétszer is találkozott egymással, nyilvános helyen és négyesben) a hangfelvételeket az ő tudtával készítették.

Ha valaki bűncselekményt követ el, de legalább is rosszban sántikál, miért hozná létre, és őrizné meg az azt igazoló bizonyítékot?

A Heti Válasz a többi között úgy fogalmazott, „a fent említett hangfelvételek minden kétséget kizáróan igazolják: Portik Tamás belpolitikai feladatot vállalt”, valamint „ A Portik-akció célszemélyei állítólag „csak” a Kósa Lajos-Rogán Antal-Lázár János szintű pártvezetők voltak”.

Szilvásy – aki nem ismeri a hangfelvétel szövegét – kizártnak tartja, hogy ez, vagy a bizonyítékok „gyártatására” vonatkozó információ igaz lenne. Már csak azért sem, mert szerinte ellenkező esetben „államtitoksértés” miatt a hatóságoknak már nyomozniuk kellene a kiszivárogtatók ellen (A hangfelvételek nemzeti minősített adatnak minősülnek).

Azt viszont nem tartja elképzelhetetlennek, hogy az állítólagos rendőrségi korrupcióról szóló információk mellett a szervezett bűnözés politikával való kapcsolatáról, politikusok vélt vagy valós tettei is szóba kerültek a megbeszélésen.
Mint elmondta, titokminiszterként, 2006-tól rendszeresen kapott jelentéseket ellenzéki és kormánypárti politikusok, rendőrök, ügyészek, ritkábban bírók bűncselekménygyanús ügyeiről. Ezekről ő ugyan sohasem adott tájékoztatást, de egyes esetekben nyomon tudta követni a további hatósági intézkedéseket.
– Míg az akkori kormánypárti politikusokat érintő ügyekben az ügyészség általában szabad utat adott a nyomozásnak, addig a fideszesek elleni gyanúkat többnyire nem vizsgálták ki – teszi hozzá.

Úgy véli, a Fidesz jól felépítette újabb karaktergyilkos kampányát ellene, illetve a korábbi kormány ellen. Először őrizetbe vették Portikot, aztán hetekig arról cikkeztek a kormányközeli újságok, vajon Portik találkozott-e Laborccal, volt-e politikai megbízása Laborcnak, ki küldte hozzá Portikot, közben a Nemzetbiztonsági Bizottság meghallgatta a volt NBH-főigazgatót, majd hangfelvételek tartalmát szivárogtatták ki, és most eljutottak őhozzá, sőt, Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc, végül pedig az MSZP sem maradt ki a sorból.

A lejáratás szándéka mellett szerinte az sem elképzelhetetlen, hogy fideszes vezetők egymás elleni harca van a háttérben. Erről részleteket nem árult el, csak utalt arra, hogy Portik Tamás több fideszes politikussal is jó kapcsolatot ápolt.

Szilvásy a Magyar Nemzetből értesült arról, hogy várhatóan behívják a parlament nemzetbiztonsági bizottságának februári ülésére. Elmondása szerint, ha hivatalosan meghívják, részt vesz az ülésen.