Szijjártó Péter bocsánatkérést követel Hollandiától, Magyarország kész megszakítani a diplomáciai kapcsolatokat a nyugat-európai országgal

Nagyon kivágta a biztosítékot lapunk interjúja az Orbán-kormányban. Határozatlan időre megszakítják a nagyköveti szintű kapcsolatokat, a magyar kirendeltségvezetőt konzultációra visszahívták, ügyvivői szintre redukálták a viszonyt.

2017. augusztus 25., 14:59

Szerző:

Magyarország kész megszakítani a diplomáciai kapcsolatokat Hollandiával Gajus Scheltema távozó budapesti nagykövet kijelentései miatt - derült ki Szijjártó Péter pénteki rendkívüli sajtótájékoztatóján. A külgazdasági és külügyminiszter közlése elmondta, Magyarország ügyvivői szintre redukálja a diplomáciai kapcsolatokat Hollandiával, a nagyköveti szintűt határozatlan időre megszakítja. Kocsis András nagykövetet konzultációra visszahívták, az ügyvivőt pedig utasították, hogy tiltakozzon és kérjen magyarázatot a holland külügyminisztériumtól az ügyben.

Fotó: Külgazdasági és Külügyminisztérium/Szabó Árpád

Gajus Scheltema a 168 Órának adott interjúban többek között arról beszélt, hogy Magyarországon ma minden fekete-fehér, az Orbán-kormány pedig ugyanolyan elv alapján kreál magának ellenségeket, mint az iszlamista szélsőségesek. Szerinte a „klasszikus marxista világlátás” jegyében Magyarországon csak pró és kontra álláspont lehetséges. A nagykövet beszélt az EU és az Orbán-kormány közötti feszültségekről is. „Olyan nincs, hogy egyes országok csak profitálnak az EU pénzéből, de nem hajlandók hozzájárulni és segíteni a minket érő kihívásokban. A francia és a többi nagykövetnek az Állítsuk meg Brüsszelt! plakát azért furcsa, mert olyan szervezetet támad, amelyet egyebek mellett épp az önök országának segítésére hoztak létre” – mondta. Szerinte a civiltörvény által sújtott magyarországi szervezeteknek büszkén vállalniuk kellene, hogy Hollandia támogatja őket.

Szijjártó Péter az interjú miatt tegnap közleményben adott hangot a felháborodásának, azt állítva, reméli, hogy a nagykövet gyorsan hazamegy, mert a KKM-ben már úgysem fogják fogadni semmilyen szinten. A pénteki sajtótájékoztatón azt firtatta, hogy a a holland nagykövet vajon „központi mandátum” alapján, vagy a saját elhatározásából nyilatkozott. Szerinte „Magyarország nem egy bokszzsák”, illetve hogy „a meghunyászkodás politikája lehet, hogy szokás volt eddig Magyarországon, de most már nem az”. „Ha a hollandok így szeretnék folytatni a kétoldalú kapcsolatot, akkor majd mi is így folytatjuk” és ha Hollandia nem kér elnézést, akkor az Orbán-kormány további politikai és diplomáciai lépéseket is tesz az ügyben.

Bernt Koenders holland külügyminiszter később elhatárolódott a nagykövet kijelentéseitől, de jelezte, Magyarországot teljes joggal illetheti kritika a menekültek befogadásának az elutasításáért, a civiltörvény és a CEU-t sújtó jogszabály miatt is. Azt, hogy bocsánatot fog-e kérni, még nem tudja. Előtte telefonon még beszélni akar a magyar kollégájával.

Az Index közben arra is felhívja a figyelmet, hogy a most visszahívott magyar nagykövet, Kocsis András tavaly júliusi székfoglalója után egy videóüzenetben még arról beszélt, hogy Hollandia Magyarország egyik legfontosabb kereskedelmi partnerének számít. Magyarország egyébként már a második olyan állam, amely megszakítja a diplomáciai kapcsolatait Hollandiával. Márciusban Recep Tayyip Erdogan Törökországa döntött hasonlóan. A török–holland botrányról ebben a cikkünkben írtunk bővebben.

Két EU-tagország között enyhén szólva nem jellemző hasonló lépés. Magyarország korábban, 2014-ben Észtországgal játszotta ugyanezt. A tallinni nagykövetség bezárását a külképviseleti struktúra átalakításával indokolták. Válaszul Észtország szimmetrikus lépésről döntött. Két évvel később, 2016 májusában Magyarország végül bejelentette, hogy helyreállítja az állandó diplomáciai jelenlétet a balti országban.

2025. április 30., 14:33

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.